Zakopane przegrało wojnę z turystą z powodu smogu

opublikowano: 20-03-2018, 15:58
aktualizacja: 20-03-2018, 16:02

Stolica Tatr nie ma prawa pobierać opłaty miejscowej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Turyści będą mogli ubiegać się o jej zwrot.

Mgła czy smog - turyści na Krupówkach i Gubałówce mogą z dużm prawdopodobieństwem zakładać, że niestety to drugie. W związku z tym nie będą już  płacić miastu podatku za korzystanie z wyjątkowych walorów przyrodniczych. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

W marcu NSA odrzucił skargę kasacyjną Zakopanego i orzekł, że ze względu na złą jakość powietrza turyści nie muszą tam płacić tzw. opłaty miejscowej (klimatycznej), unieważniając uchwałę rady miasta w tej sprawie z 2008 r. Prawomocny wyrok NSA oznacza, że każdy, kto uiścił taką opłatę, będzie mógł się domagać jej zwrotu. 

NSA utrzymał tym samym wcześniejszy wyrok Wojewódzkiego Sąd Administracyjny w Krakowie z lipca 2017 r., który ocenił, że uchwała miasta jest istotnym naruszeniem prawa, ponieważ wydano ją w momencie, gdy poziom smogu w Zakopanem był już monitorowany i wskazywał na zagrożenie dla zdrowia. 

Wyrok ostatniej instancji zakończył spór miasta turystą, panem Bogdanem, ktory domagał się zwrotu opłaty miejscowej. Jego skargę przeciwko Zakopnemu poparli Rzecznik Spraw Obywatelskich (RPO) Adam Bodnar oraz przedstawiciele Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. 

– Co warto podkreślić, problem ten może dotyczyć wszystkich gmin w Polsce, które pobierają opłatę miejscową, a nie spełniają wymogów czystości powietrza, określonych w obowiązujących przepisach – komentuje Grzegorz Heleniak z biura RPO.

Zdaniem RPO pobieranie opłat wprowadza w błąd wszystkich obywateli, ponieważ sugeruje że oddychają oni czystym powietrzem. Tymczasem w Zakopanym, podobnie jak w Krakowie, smog jest dużym problemem, który występuje zwłaszcza w miesiącach zimowych, w sezonie grzewczym.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Zakopane przegrało wojnę z turystą z powodu smogu