Zakupy.com mogą wejść na NewConnect w 2007 r., w 2008 możliwa nowa emisja

DI, ISB
opublikowano: 12-12-2007, 17:01

Spółka z sektora e-commerce Zakupy.com może jeszcze w tym roku zadebiutować na rynku NewConnect, poinformował prezes Jarosław Kownacki w wywiadzie dla agencji ISB. Dodał, że przyszły rok będzie kluczowy dla rozwoju spółki i w jego trakcie firma może dokonać kolejnej emisji na  NewConnect, albo na rynku głównym GPW.

"Przyszły rok będzie decydujący dla całej branży e-commerce, chcemy w jego trakcie bardzo szybko się rozwijać, dlatego w razie potrzeby nie zawahamy się zwrócić do inwestorów o potrzebne środki" - powiedział Kownacki.

Spółka jest w tej chwili właścicielem sześciu sklepów internetowych (księgarnia Mareno.pl, Edvd.pl, Ezabawki.pl, Ultima.pl, 1klik.pl oraz Gadzeter.pl) i w tej chwili otwiera kolejny (Trender.pl).

"Będziemy rozwijać się przez przejęcia, ale również tworzyć własne sklepy od podstaw" - zaznacza Kownacki. Na przejęcia spółka przeznaczy większość środków pozyskanych z emisji akcji.

Oferta Zakupy.com obejmuje 2 mln nowych akcji serii C (w tej chwili kapitał spółki dzieli się na 10 mln akcji, głównym akcjonariuszem jest i pozostanie fundusz IQ Partners, którego akcje zadebiutowały na New Connect w grudniu). Spółka chce pozyskać z rynku 5-8 mln zł.

"W tej chwili jesteśmy na etapie podejmowania decyzji, czy akcje trafią do kilku, czy jednego inwestora. W tym drugim przypadku może być to zarówno inwestor finansowy, jak i branżowy" - powiedział Kownacki.

Według szefa Zakupy.com, spółka może w przyszłym roku dokonać 4-5 przejęć, a także uruchomić kolejne nowe sklepy. Firmę interesują takie przejęcia, które pozwolą jej rozszerzyć portfolio branż, natomiast nowe sklepy mogą często mieć charakter "crossowy" i oferować produkty dostępne również na innych stronach, np. prezenty. Możliwa jest strategiczna współpraca (bez powiązań kapitałowych) z podmiotami, które prowadzą działalność w sektorach, w które Zakupy.com nie chcą wchodzić bezpośrednio (np. turystyka).

W tej chwili firma pracuje nad takich połączeniem poszczególnych sklepów, żeby np. internauta korzystał w nich z jednego koszyka zakupów i mógł złożyć jedno zamówienie na ich produkty. Powinno to być możliwe w I kw. 2008 roku.

"Będziemy nadal inwestować w technologie, m.in. w rozwój systemu ERP i jego nowe narzędzia" - powiedział Kownacki. Dodał, że firma w przyszłym roku zdecyduje, czy dokonać outsourcingu działalności logistycznej, czy rozwijać ją na własną rękę.

W tej chwili spółka wynajmuje magazyn pod Piasecznem (ale jest właścicielem jego wyposażenia) i deklaruje, że jest przygotowana logistycznie na obsługę pięciokrotnie wyższych obrotów niż w tej chwili.

Spółka ma w 2007 roku obroty rzędu 12 mln zł pro forma (wliczając obroty poszczególnych sklepów przed ich przejęciem przez Zakupy.com), w przyszłym roku mają one wzrosnąć do 60 mln zł wliczając w to efekt akwizycji. Kownacki ocenia, że spółka w przyszłym roku będzie rentowna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane