Zakupy zagranicy wywindowały WIG20 o 1,3 proc.

(Artur Szymański)
opublikowano: 04-02-2005, 16:52

Rozczarowujące dane z USA nie na długo pogorszyły nastroje na giełdach w Europie oraz w Warszawie. Straty zostały odrobione z nawiązką. Zamknięcie handlu zastało WIG20 na dziennym maksimum, a w ciągu tygodnia wskaźnik blue chipów zyskał 3,4 proc.

Rozczarowujące dane z USA nie na długo pogorszyły nastroje na giełdach w Europie oraz w Warszawie. Straty zostały odrobione z nawiązką. Zamknięcie handlu zastało WIG20 na dziennym maksimum, a w ciągu tygodnia wskaźnik blue chipów zyskał 3,4 proc.

Po 14:30 nadeszły ze Stanów Zjednoczonych słabe styczniowe dane z rynku pracy. Zamiast 200 tys. nowych etatów jest tylko 146 tys. Jakby tego było mało w dół zrewidowano dane za grudzień o 25 tys. Indeksy giełd europejskich zjechały na dzienne minima, ale spadek był tyle szybki co krótkotrwały.

Po kilkunastu minutach górę wzięły nadzieje, że słabsze dane z rynku pracy może oddalą wizję większej podwyżki stóp procentowych. Indeksy błyskawicznie odrobiły straty poprawiając nawet dzienne szczyty. Reakcja graczy na GPW była podobna. WIG20 skończył tydzień na poziomie 1935,65 pkt, czyli 1,31 proc. wyżej niż w czwartek.

Obiecująco rozwija się trend wzrostowy. Od dołka 1807,7 pkt z 24 stycznia WIG20 zyskał już 7,08 proc. z jednym tylko dniem przerwy. Pojedyncze dni na złapanie oddechu oczywiście się trafią, ale generalnie nie widać większych przeszkód by za kilka dni nie miało dojść do próby poprawienia szczytu z 3 stycznia 1966,7 pkt. Brakuje doń tylko 1,6-proc. zwyżki.

Optymizmem nastraja duże zainteresowanie akcjami największych spółek. W piątek inwestorzy zagraniczni przypuścili szturm na walory Telekomunikacji Polskiej. Obrazują to 156-mln obroty i 3,5-proc. wzrost notowań operatora. Kurs jest najwyżej od 3,5 roku. Dobrze też spisały się PKO BP i PKN Orlen, na akcjach których zanotowano obroty po ponad 70 mln zł. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane