Załamanie? „W 2091 r.”

KMK, MARKETWATCH.COM
opublikowano: 19-10-2012, 00:00

Wieszczy profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku

Wydarzenia z czarnego poniedziałku w 1987 r. mogą się powtórzyć — twierdzi Xavier Gabaix, profesor Uniwersytetu w Nowym Jorku.

Ekspert wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Bostonie wyliczył, że w historii sesyjny spadek giełdowego indeksu o 20 proc. lub wyżej występuje średnio co 104 lata. W związku z tym następnego załamania można oczekiwać jeszcze w tym stuleciu — w 2091 r. Xavier Gabaix zaznacza jednak, że 104 lata to tylko średnia — załamanie rynku może nastąpić w każdej chwili.

W dzisiejszych warunkach przecena o ponad 20 proc. oznaczałaby spadek indeksu DJIA o 3000 pkt, a WIG o ponad 900 pkt. Zdaniem eksperta, jest tylko jeden sposób, aby przetrwać załamanie rynku — zabezpieczenie portfela. Nie da się opracować metody, która mogłaby dokładnie przewidzieć krach. — Niestety większość inwestorów woli zwiększyć stopę zwrotu z portfela niż stosować zabezpieczenia — mówi Xavier Gabaix.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK, MARKETWATCH.COM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu