Zaległości Polaków z tytułu płatności sięgnęły 6,16 mld zł w lutym

ISB
opublikowano: 26-02-2008, 15:47

Łączna kwota zaległych płatności Polaków sięgnęła 6,16 mld zł w lutym br. wobec 4,9 mld zł zaległości w sierpniu ub. roku. W Polsce jest obecnie 1,19 mln osób, które zalegają z płatnościami powyżej 60 dni, wynika z raportu przygotowanego przez InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) oraz Biura Informacji Kredytowej (BIK).

W porównaniu z pierwszą edycją raportu z listopada 2007 roku, łączna suma zaległych płatności wzrosła o ponad 1,2 mld zł (z 4,9 mld zł).

Liczba raportów na temat klientów indywidualnych i przedsiębiorców wydanych przez InfoMonitor wyniosła 1.455.502 na koniec 2007 roku wobec 235,642 na koniec 2006 r.

"W tym roku zainteresowanie informacją gospodarczą nie słabnie. W styczniu udostępniliśmy już prawie 330 tys. raportów. Liczymy więc, że podwoimy stan na koniec ubiegłego roku i będzie to w granicach 3 mln raportów" - powiedział prezes InfoMonitor BIG, Mariusz Hildebrand.

Liczba klientów czasowo niewywiązujących się ze zobowiązań wyniosła 1,19 mln na koniec lutego, a liczba rekordów z informacjami gospodarczymi sięgnęła 2,126 mln, co oznacza, że niektórzy klienci mają więcej niż jeden wpis w bazach InfoMonitora, BIK i Związku Banków Polskich.

Zaległe zobowiązania wynikają zarówno z niespłacanych kredytów hipotecznych, kredytów konsumpcyjnych, opłat leasingowych, ale także opłat za energię elektryczną, usługi telekomunikacyjne lub czynsz za mieszkanie.

Według danych BIK, 40,35% klientów miało kłopot ze spłatą kredytów gotówkowych, 32,29% ze spłatą kredytów ratalnych oraz kredytów na papiery wartościowe, 18,18% z tytułu zadłużenia na kartach kredytowych. Najmniejszy kłopot z terminową spłatą mają posiadacze kredytów mieszkaniowych (1,1%).

Średnie zadłużenie osoby czasowo niewywiązującej się ze zobowiązań to 5180 zł na koniec lutego.

Statystyczny klient podwyższonego ryzyka to mężczyzna w wieku między 31 a 40 lat. Najwięcej takich osób mieszka w województwie śląskim i mazowieckim. Najwięcej nierzetelnych klientów mieszka w Warszawie oraz Katowicach.

Największe saldo zaległości posiadali klienci mieszkający w województwie mazowieckim i śląskim - odpowiednio 925 mln zł i 862 mln zł, a najniższe w podlaskim - 77 mln zł.

InfoMonitor BIG podał, że blisko 90% obrotu gospodarczego spłaca zobowiązania terminowo. (ISB)

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane