Zaletą rynku sztuki jest różnorodność

MACIEJ GAJEWSKI
opublikowano: 07-10-2011, 00:00

INWESTYCJE ALTERNATYWNE

Jedną z zalet inwestowania na rynku sztuki jest jej różnorodność. Z inwestycyjnego punktu widzenia pozwala to budować kolekcję- -inwestycję, czerpiąc z wielu niezależnych od siebie rynków. Badania potwierdzają, że różne kierunki w sztuce, dzieła z różnych okresów, środowisk artystycznych nie są ze sobą skorelowane. Podobnie jest z twórczością określonych artystów. Można mówić o rynku impresjonistów, rynku młodej sztuki, ale również np. o rynku prac na papierze Romana Opałki, malarstwie Jerzego Nowosielskiego itd. Portfel, do którego włączone są aktywa w postaci dzieł sztuki, jest zatem podwójnie zdywersyfikowany, zapewniając dodatkowe bezpieczeństwo kapitału.

Rozwój rynku sztuki następuje między innymi w kierunku jakościowego różnicowania kategorii kolekcjonerskich. Nowe, atrakcyjne rynki dla inwestorów mogą powstać w naturalny sposób wraz z rozwojem sztuki, tak jak się stało z rynkiem młodej sztuki w Polsce w ostatnich latach. Może się też zwiększyć zasięg handlu określoną dziedziną sztuki (w Polsce dopiero zaczynają się szerzej rozwijać rynki fotografii, plakatu, rzeźby). Według informacji firmy Skate’s Art Market Research, firmy reprezentujące tradycyjne kategorie kolekcjonerskie, takie jak numizmatyka i filatelistyka, należą obecnie do liderów pod względem wyników finansowych.

Oczywiście najtrudniejsze są decyzje inwestycyjne dotyczące artystów, których prace będzie się kupować. Powiązane ze sobą rynki malarstwa i prac na papierze (np. pasteli, gwaszy, akwarel, rysunków ołówkiem, tuszem itd.) stanowią na pewno dominującą część rynku sztuki. Na podstawie notowań aukcyjnych można się pokusić o określenie parametrów inwestycyjnych na rynku sztuki polskiej.

MACIEJ GAJEWSKI

ekspert Domu Aukcyjnego Abbey House

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MACIEJ GAJEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy