Załoga Instalu zamierza przejąć firmę od II NFI

Grzegorz Zięba
opublikowano: 06-08-2003, 00:00

Rzeszów. Pracownicy Instalu Rzeszów zamierzają stanąć do przetargu na akcje ich zakładu, których chce się pozbyć II NFI. Według zarządu funduszu, oferta załogi jest „bardzo poważna” i ma szansę odsunąć innych oferentów w cień.

Według Wojciecha Grzybowskiego, prezesa II NFI, oferta pracowników jest bardzo poważna i ma dużą szansę na realizację. Jednak oprócz załogi Instalu Rzeszów, o przejęcie spółki stara się trzech innych oferentów. Jednym z nich jest spółka ABM Solid z Tarnowa, która przejęła już od II NFI większościowy pakiet akcji rzeszowskiego Resbudu. Wojciech Grzybowski nie chciał podać nazw pozostałych oferentów.

— Jeżeli któraś z ofert okaże się dla nas satysfakcjonująca, w ciągu dwóch miesięcy może dojść do jej sfinalizowania — dodaje Wojciech Grzybowski.

Pracownicy Instalu Rzeszów powołali spółkę, która miałaby w ich imieniu przejąć zakład.

— Na razie przystąpiło do niej około 300 osób. Spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej — twierdzi Wiesław Marciniec, przewodniczący NSZZ Solidarność w Instalu Rzeszów.

Wiesław Marciniec nie chce powiedzieć, ile załoga jest skłonna zapłacić za przejęcie spółki.

— Cena zależy od tego, co wydarzy się na przetargu, więc nie mogę wypowiadać się w tej sprawie — dodaje Wiesław Marciniec.

Według nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji, nie będzie to kwota większa niż 5 mln zł.

Głównymi właścicielami akcji Instalu Rzeszów jest II NFI (47,96 proc.), Skarb Państwa (12,59 proc.) oraz pracownicy (11,65 proc.). Reszta akcji jest rozproszona między pozostałymi NFI.

Wojciech Grzybowski uważa, że podmiot, który przejmie akcje należące do II NFI wykupi także pozostałe akcje należące do pozostałych funduszy i Skarbu Państwa. Docelowo pracownicy mają więc szansę stać się jedynymi właścicielami spółki.

Instal Rzeszów zajmuje się budową instalacji przemysłowych. Obroty spółki wyniosły w ubiegłym roku 92 mln zł, przy zysku brutto 3,5 mln zł. Spółka zatrudnia 600 pracowników. 60 proc. kontraktów i zleceń spółka realizowała za granicą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Załoga Instalu zamierza przejąć firmę od II NFI