Załoga nie chce podziału Anwilu

Anna Bytniewska
opublikowano: 22-08-2011, 00:00

Pracownicy i lokalne władze próbują zablokować podział Anwilu. Eksperci radzą się pospieszyć.

PKN Orlen nie potrzebuje nawozów, ale nie wyklucza też sprzedaży całej spółki

Pracownicy i lokalne władze próbują zablokować podział Anwilu. Eksperci radzą się pospieszyć.

Komitet obrony Anwilu utworzony przez pracowników to próba przeciwstawienia się planom właściciela, PKN Orlen, który rozważa podział spółki i sprzedaż części nawozowej. Zdaniem analityków, jeśli koncern chce to zrobić, nie ma czasu do stracenia.

— To dobry moment. Na rynku nawozowym jeszcze trwa hossa, chociaż otoczenie makro się pogarsza. Ceny aktywów co prawda spadły, ale Anwil po pierwszym półroczu ma bardzo dobre wyniki — mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE.

Opóźnianie decyzji nie służy też Anwilowi.

— Jeśli Orlen koniecznie chce sprzedać Anwil, niech tego nie odwleka, bo to źle wpływa na spółkę. Trudno jej w takich okolicznościach planować inwestycje — uważa Jerzy Majchrzak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Ekspert raczej nie ma złudzeń co do zachowania Anwilu w obecnym kształcie.

— Część nawozowa może trafić do krajowego przemysłu azotowego w ramach konsolidacji. Szanse na znalezienie chętnego na całość są nikłe — ocenia Jerzy Majchrzak.

Segmentem nawozowym Anwilu interesują się Puławy. Spolanę, również należącą do włocławskiej spółki, chcą kupić Azoty Tarnów.

— W przypadku Puław widzę potencjał do kolejnych akwizycji. Azoty Tarnów natomiast muszą najpierw pokazać efekty przejęć, które w ostatnim czasie przeprowadziły, by móc myśleć o kolejnych — mówi Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Niespełnione obietnice

Związki wciąż jednak wierzą, że zdołają powstrzymać Orlen przed podziałem firmy.

— Jeśli nasze przedsiębiorstwo przynosi zyski, to po co je dzielić? Co będzie, jeśli po sprzedaży kompleksu nawozowego produkcja PCW będzie przynosiła straty. Teraz obie działalności się równoważą. Nie mamy nic przeciwko sprzedaży spółki przez Orlen, ale w całości — mówi Stefan Rogiewicz, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego pracowników Anwilu.

Załogę wspierają lokalne władze. Andrzej Pałucki, prezydent Włocławka, zaprasza do Anwilu Aleksandra Grada, ministra skarbu, któremu wypomina niespełnione obietnice sprzed dwóch lat.

,, Potwierdził Pan Panie Ministrze wówczas ewentualną możliwość konsolidacji i zakupu największych zakładów chemicznych w Tarnowie, Kędzierzynie i zakładów Ciech przez jednego inwestora. Nie wykluczył także Pan udziału w tym przedsięwzięciu Anwilu jako osi integracji polskiego przemysłu chemicznego" — napisał kilka dni temu do Aleksandra Grada Andrzej Pałucki.

Resort skarbu ucina: Anwil nie jest spółką skarbu. O jego przyszłości decyduje Orlen. A płocki koncern — choć eksperci nie mają złudzeń — twierdzi, że jeszcze się waha.

Coś na uspokojenie

— Strategia rozwoju PKN Orlen zakłada koncentrację na aktywach należących do podstawowej działalności firmy (paliwa, petrochemia, wydobycie). W obecnym kształcie Anwil jedynie częściowo spełnia te wymogi. Dlatego wciąż prowadzimy analizy dotyczące przyszłości spółki w grupie. Z analiz rynkowych wynika, że obecnie dużym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów cieszy się segment nawozowy, ale nie podjęto jeszcze żadnej decyzji dotyczącej ewentualnej formuły sprzedaży — mówi Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Płocki koncern nie wyklucza sprzedaży spółki w całości, choć w świetle opinii rynku, jego deklaracje należy oceniać raczej jako próbę uspokojenia nastrojów w Anwilu.

— Możliwe, że w procesie ewentualnej sprzedaży pojawią się inwestorzy zainteresowani całą firmą. Analizując oferty, będziemy brali pod uwagę nie tylko cenę, ale także perspektywy rozwoju spółki i warunki dalszej współpracy operacyjnej na linii Anwil — Orlen — twierdzi Beata Karpińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu