Załoga Polmosu Białystok nie chce Sobieskiego Dystrybucja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 31-05-2005, 15:47

Załoga Polmosu Białystok sprzeciwia się wyborowi firmy Sobieski Dystrybucja i udzieleniu jej wyłączności w negocjacjach z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie zakupu większościowego pakietu, 61 proc. akcji, prywatyzowanej firmy.

Załoga Polmosu Białystok sprzeciwia się wyborowi firmy Sobieski Dystrybucja i udzieleniu jej wyłączności w negocjacjach z Ministerstwem Skarbu Państwa w sprawie zakupu większościowego pakietu, 61 proc. akcji, prywatyzowanej firmy.

    Pismo w tej sprawie pracownicy Polmosu Białystok przesłali do ministra skarbu Jacka Sochy. Biuro prasowe Ministerstwa Skarbu Państwa potwierdziło, że pismo dotarło i być może jeszcze w tym tygodniu resort na nie odpowie. Równocześnie przedstawiciele Sobieski Dystrybucja zapowiadają, że chcą się spotkać z załogą Polmosu Białystok.

    Na czwartek pracownicy Polmosu Białystok zapowiadają manifestację przed siedzibą ministerstwa w Warszawie.

    W udostępnionym we wtorek PAP liście do ministra Sochy jego autorzy podkreślają, że kilka miesięcy temu przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa zapewniali załogę, że będzie mogła wypowiedzieć się co do własnych preferencji przy wyborze inwestora dla Polmosu Białystok, tak się jednak nie stało.

    "W naszym najgłębszym przekonaniu jest to wybór (spółki Sobieski Dystrybucja - PAP) najgorszy z możliwych dla spółki i załogi oraz całej branży spirytusowej w Polsce" - napisali pracownicy w liście do ministra Sochy.

    Podkreślili, że strategia działania Sobieski Dystrybucja na rynku może doprowadzić do sytuacji, w której Polmos Białystok stanie się rozlewnią alkoholi, a to doprowadzi do zwolnień pracowników. Pracownicy obawiają się też m.in. "kanibalizacji" marek produkowanych w Białymstoku, bo obie firmy produkują obecnie wyroby konkurencyjne w stosunku do siebie.

    Ich zdaniem, wybór inwestora Polmosu Białystok przede wszystkim w oparciu o oferowaną cenę - a tak odczytują intencje ministra skarbu - nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwracają uwagę, że należy również patrzeć na dochody Skarbu Państwa w przyszłości, uzyskiwane m.in. z akcyzy i podatków pośrednich od prywatyzowanych firm.

    Prezes Polmosu Białystok Jan Małachowski powiedział we wtorek PAP, że zarząd spółki popiera opinie załogi w tej sprawie i uznał je za "w miarę wyważone".     "Wydaje nam się, że to nie jest najlepszy wybór inwestora, bo poprzyłączeniu naszej spółki, staje się on monopolistą na rynku" - powiedział Małachowski. Zwrócił też uwagę, iż jest to firma, która nie generuje dużych zysków i że jej zabezpieczenie kredytowe "nie jest jednoznaczne". W związku z tym, jego zdaniem, w przyszłości może się to wiązać z redukcją zatrudnienia w białostockiej firmie.

    Przedstawiciele Sobieski Dystrybucja sp. z o.o. zapewniają, że po ewentualnym przejęciu Polmosu Białystok nie będzie w spółce redukcji zatrudnienia i likwidacji jej marek. "Wręcz przeciwnie, przewidujemy że Polmos zyska jeszcze marki, które są naszą własnością" - powiedział we wtorek PAP wiceprezes Sobieski Dystrybucja Waldemar Rudnik.

    Rudnik uważa, że obawy pracowników Polmosu Białystok są "bezpodstawne". "Jedyne, co możemy w tej sprawie zrobić, to wystąpić do ministra skarbu, w związku z trwającą procedurą, o umożliwienie nam spotkania z załogą Polmosu Białystok" - dodał Rudnik. Poinformował, że takie pismo zostało wystosowane do doradcy prywatyzacyjnego ministra skarbu.

    Agnieszka Dłuska z biura prasowego Ministerstwa Skarbu Państwa powiedziała we wtorek PAP, że resort dostał pismo od załogi Polmosu Białystok i być może jeszcze w tym tygodniu na nie odpowie. Dłuska przypomniała, że kwestia gwarancji zatrudnienia dla załogi była już wcześniej rozstrzygnięta jeszcze przed rozpoczęciem prywatyzacji w zbiorowym układzie pracy (m.in. sześcioletnia gwarancja zatrudnienia). Pakiet socjalny będzie natomiast dopiero negocjowany z inwestorem.

     Sobieski Dystrybucja do 3 czerwca uzyskał wyłączność na negocjacje z resortem skarbu w sprawie kupna akcji białostockiego Polmosu. Dłuska zaznaczyła, że o tym, czy umowa prywatyzacyjna z firmą Sobieski Dystrybucja zostanie podpisana, będzie wiadomo po tym okresie wyłączności negocjacyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane