Załoga Wapienicy woli firmę Koelner niż Metalurgię Radomsko

01-09-2004, 18:22

Akcję protestacyjną rozpoczęła w środę załoga bielskiej Fabryki Pił i Narzędzi Wapienica SA. Protestują przeciw planom objęcia akcji spółki przez Metalurgię Radomsko, inwestora, który zaoferował PZU NFI Management najwyższą cenę za akcje.

"(...) Do wczoraj wybrana była firma Koelner z Wrocławia. Wszystko było uzgodnione. We wtorek NFI zmieniło zdanie. (...) Dowiedzieliśmy się, że kupuje nas firma Metalurgia Radomsko, którą wcześniej nabyły dwie spółki, zawiązane na okoliczność dokonania tej transakcji. Nie było żadnych rozmów z załogą" - powiedział wiceszef podbeskidzkiej Solidarności Stanisław Szwed.

Liderzy central działających w zakładzie - Solidarności, Solidarności `80 i związków branżowych, w przesłanym PAP stanowisku, podkreślili, że "z oburzeniem przyjęli wiadomość o manipulacjach przy sprzedaży fabryki".

"Nie ma i nie będzie zgody na sprzedaż firmy pseudoinwestorom, którzy tylko handlują spółkami, nie interesując się rozwojem i losem załogi, czego przykładem są spółki przejęte przez nich" - głosi wspólne stanowisko.

Liderzy central zażądali od PZU NFI Management, firmą zarządzającą między innymi portfelem NFI Kwiatkowskiego, w którym znajdują się akcje Wapienicy SA, "natychmiastowego anulowania umowy".

Stanisław Szwed dodał, że do pracowników dotarły sygnały, że po wejściu firm do Metalurgii, nowy zarząd wypowiedział zbiorowy układ pracy, zwolnił stu pracowników i obniżył pensje.

Wiceprezes PZU NFI Management Karol Cieślak powiedział dziennikarzowi PAP, że dotychczas z żadną firmą nie została podpisana umowa o sprzedaży akcji. Cieślak, unikając używania nazw firm, dodał, że jako osoba odpowiedzialna przed akcjonariuszami Funduszu, może sprzedać spółkę tylko temu, kto da najwyższą cenę za akcje. To uczyniła firma, przeciwko której protestuje załoga.

Cieślak dodał, że prezesi inwestora mieli się w środę spotkać z załogą. Stanisław Szwed powiedział jednak, że przed bramą Wapienicy SA stoi grupa około stu pracowników, którzy nie wpuścili do środka przedstawicieli Metalurgii.

Wiceprezes PZU NFI Karol Cieślak zapowiedział, że w takiej sytuacji zaprosi przedstawicieli związków zawodowych do Warszawy na rozmowy.

Wapienica SA produkuje narzędzia do cięcia drewna, obróbki metali, a także dla potrzeb budownictwa. Spółka znajduje się w portfelu NFI Kwiatkowskiego. Firma zatrudnia około 250.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Załoga Wapienicy woli firmę Koelner niż Metalurgię Radomsko