Założenia wieloletniej polityki senioralnej - w tym roku

PAP
16-12-2013, 20:26

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku rząd przyjmie założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Jednym z jej priorytetów jest rozwój usług medycznych dla osób starszych - powiedział w poniedziałek szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy uczestniczył w zorganizowanej w Sejmie II Ogólnopolskiej Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW).

Jak powiedział Kosiniak-Kamysz projekt założeń wieloletniej polityki senioralnej państwa w ubiegły czwartek przyjął Komitet Stały Rady Ministrów. "Jest ogromna szansa, granicząca z pewnością, że te propozycje staną na posiedzeniu rządu jeszcze w tym roku" - dodał.

Minister podkreślił, że w założeniach znajdują się m.in. zapisy dotyczące opieki zdrowotnej i jej dostosowania do potrzeb osób starszych.

"Chodzi o profil łóżek geriatrycznych na różnych oddziałach, bo takie podejście może dać dużo lepszy i szybszy efekt niż tworzenie odrębnych oddziałów geriatrycznych" - powiedział.

Dodał, że geriatria powinna stać się specjalizacją priorytetową. "Musimy zachęcić młodych lekarzy, młode pielęgniarki, żeby wybierali tę specjalizację.

W jego ocenie rozwój systemu opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi daje szansę na powstanie nowych miejsc pracy. Pojawić powinny się też firmy z ofertą dla osób starszych, bo są to klienci coraz bardziej świadomi i coraz bardziej mobilni, szukający takiej oferty nie tylko w Polsce.

Wśród priorytetów polityki senioralnej zapisano też m.in. wspieranie rozwoju systemowych rozwiązań dla organizacji różnych form uczenia się osób starszych, w tym ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Promocja rekomendacji zawartych w Założeniach Długofalowej Polityce Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020 wśród członków UTW znalazła się wśród ustaleń deklaracji końcowej poniedziałkowej konferencji.

Kolejne postulaty, które znalazły się w deklaracji, to m.in. utworzenie w obu izbach parlamentu komisji do spraw polityki senioralnej. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, pod której patronatem odbyła się konferencja, zapowiedziała, że w Sejmie komisja taka powstanie.

Konferencja była też okazją do wyłonienia laureatów konkursu "Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku". Zostali nimi: prezydentowa Anna Komorowska, szef resortu pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński.

Prezentując sylwetkę Komorowskiej przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku, poseł Michał Szczerba (PO) podkreślił, że pierwsza dama, od początku prezydentury swojego męża, zaangażowała się w działalność UTW, m.in. obejmując patronatem Rok UTW (2012).

Odbierając dyplom prezydentowa powiedziała, że spotkanie z Uniwersytetami Trzeciego Wieku jest dla niej zawsze źródłem energii i optymizmu oraz dowodem na to, że seniorzy patrzą w przyszłość, a nie tylko wspominają przeszłość.

Jak oceniła przez wspólne działanie w ramach UTW seniorzy coraz lepiej potrafią artykułować swoje potrzeby, i te potrzeby są dostrzegane przez państwo i parlament. "Nie byłoby to możliwe, gdybyście państwo nie potrafili tego nazwać, powiedzieć, co potrzeba i dlaczego, i umiejętnie zabiegać o to" - powiedziała.

W laudacji dla szefa MPiPS szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski podkreślił, że Kosiniak-Kamysz wykazuje dużą otwartość na problemy osób starszych i wspiera finansowo ich działalność społeczną. Zaznaczył też, że w krótkim czasie zrealizował on obietnice złożone wcześniej środowisku UTW, m.in. tę dotyczącą powołania w resorcie departamentu polityki senioralnej, który stał się pierwszą taką strukturą w administracji publicznej.

Za zaangażowanie w działalność UTW nagrodzony został też prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński. Fundacja m.in. organizuje konkursy grantowe dla seniorów. Jak podkreśliła prezeska Ogólnopolskiego Porozumienia UTW Krystyna Lewkowicz dotychczas fundacja wsparła działalność seniorów kwotą ok. 3 mln dolarów.

Ruch UTW działa w Polsce od 1975 r. Jego celem jest edukacja i aktywizacja społeczna osób starszych. W kraju funkcjonuje obecnie ponad 450 UTW, które zrzeszają ponad 130 tys. słuchaczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Założenia wieloletniej polityki senioralnej - w tym roku