Założyciel i były szef startupu Nikola oskarżony o oszukanie inwestorów

opublikowano: 29-07-2021, 15:41

Amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Trevora Miltona o wprowadzanie w błąd inwestorów startupu, który miał budować elektryczne ciężarówki

Milton ustąpił ze stanowiska szefa startupu we wrześniu. Miał wprowadzać w błąd inwestorów od listopada 2019 do września 2020 roku. Chodzi o jego deklaracje dotyczące technologii oraz produktów, które ma Nikola, wynika z oskarżenia federalnych prokuratorów, ujawnionego w czwartek. Z oskarżeniem wobec Miltona wystąpiła także amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Z ustaleń prokuratorów wynika m.in., że Milton mówił nieprawdę ogłaszając iż startup ma działający prototyp ciężarówki elektrycznej, a także twierdząc iż spółka produkuje wodór po obniżonym koszcie, kiedy w ogóle tego nie robiła.

Trevor Milton
Trevor Milton

Nikola weszła na giełdę w czerwcu 2020 roku przez odwróconą fuzję ze „spółką w ciemno”. Entuzjazm wywołany przez deklaracje Miltona dotyczące rewolucyjnych technologii i rozwoju produktów spółki w pewnym momencie wyniósł jej kapitalizację powyżej wartości rynkowej Ford Motor. Milton jest największym akcjonariuszem Nikoli, ma ok. 20 proc. jej kapitału. Wartość akcji spółki spadała o ok. 7 proc. w handlu przedsesyjnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane