Zamawiający nie przestrzegają prawa

Albert Stawiszyński
opublikowano: 24-02-2005, 00:00

W 86 proc. skontrolowanych przetargów Urząd Zamówień Publicznych wykrył nieprawidłowości.

Wczoraj Urząd Zamówień Publicznych (UZP) przedstawił wyniki kontroli uprzedniej za okres od 1 maja 2004 r. do końca stycznia 2005 r. Na 84 zakończone postępowania kontrolne (ogółem wszczęto ich w tym czasie 223) tylko w 12 przypadkach nie stwierdzono naruszeń przepisów ustawy. Stanowiło to około 14 proc. wszystkich.

— Wynik jest wysoko niepokojący. Ponadto w związku z naruszeniami aż 18 proc. postępowań zalecono ich unieważnienie — podkreśla Tomasz Czajkowski, prezes UZP.

W ponad połowie przypadków stwierdzono uchybienia, które nie miały wpływu na wynik postępowania.

— Tutaj zalecenia pokontrolne odnosiły się przede wszystkim do konieczności ich uwzględnienia w kolejnych postępowaniach. Taki środek jest dosyć skuteczny — przekonuje Tomasz Czajkowski.

Jakie naruszenia

Skala naruszeń była różna.

— Naruszenia przepisów oraz uchybienia, jakimi obarczone były kontrolowane postępowania, wynikały z przyczyn leżących po stronie zamawiającego. W żadnym z tych postępowań nie zaistniały obiektywne okoliczności lub losowe przypadki, których wystąpienie mogłoby stanowić jakiekolwiek usprawiedliwienie dla wadliwych decyzji — mówi Tomasz Czajkowski.

Nieprawidłowości, które skutkowały unieważnieniem postępowania, wynikały głównie z błędnie sporządzonej dokumentacji. Szereg mniejszej wagi uchybień był wynikiem braku właściwej staranności w czynnościach zamawiającego, np. posługiwaniem się regulaminami komisji przetargowych stworzonymi na podstawie nieobowiązujących już przepisów.

Bat na nieposłusznych

Zdaniem Tomasza Czajkowskiego, zamawiający w zdecydowanej większości przypadków wykonują zalecenia pokontrolne.

— Tylko w jednostkowych sytuacjach zamawiający nie zgodzili się z wynikami kontroli i nie wykonali zaleceń pokontrolnych. Dotyczy to postępowań prowadzonego przez zarząd inwestycji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej dokończenia realizacji szpitala — mówi Tomasz Czajkowski.

Prezes UZP może m.in. wystąpić do sądu o stwierdzenie nieważności umowy. W przypadku Akademii pozew już wpłynął.

Co to jest kontrola uprzednia

Prezes UZP może przeprowadzać kontrolę udzielanych zamówień przed zawarciem umowy. Przeprowadza ją, jeżeli wartość zamówienia dla robót budowlanych przekracza 10 mln EUR a dla dostaw lub usług — 5 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Zamawiający nie przestrzegają prawa