Zamawiający nie żądał konkretów

Marta Nowicka
opublikowano: 16-11-2004, 00:00

Znaczenia słów użytych w specyfikacji nie trzeba interpretować dosłownie. Tutaj „ilość” może znaczyć „według potrzeb”.

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe Energetyk z Opola przegrało w Urzędzie Zamówień Publicznych sprawę o odwołanie decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Opolu o wyborze wykonawcy.

Przedmiotem przetargu były usługi sprzątające w obiektach ZUS. Wygrała oferta Firmy Usługowej HanWer z Warszawy. Zdaniem odwołującego, powinna ona, wraz z trzema innymi — warszawskiego Konsalnetu, wrocławskiego ABC-Service i opolskiej spółdzielni Odnowa — zostać odrzucona w myśl art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy — Prawo zamówień publicznych, jako sprzeczna ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

We wszystkich czterech formularzach ofertowych odwołujący dopatrzył się błędnie wypełnionego wykazu niezbędnych narzędzi i urządzeń. Załącznik do specyfikacji zawierał wykaz o określonym wzorze, jednak wykonawcy wpisali w rubrykę „ilość” przy poszczególnych materiałach wyrażenie „według potrzeb”. W opinii odwołującego jest to sprzeczne z założeniami specyfikacji, ponieważ słowo „ilość”, zgodnie z definicją słownika języka polskiego, to miara czegoś, a wykaz — dokładne wyliczenie przedmiotów. Formuła „według potrzeb” nie wyraża ilości zużytych środków czyszczących, mopów, ścierek itp., a właśnie na podstawie takiego wykazu oferent jest w stanie obliczyć cenę usługi. Co prawda realizacja zamówienia ma trwać 36 miesięcy, ale odwołujący stwierdził, iż przy znajomości obiektu wykonawca może dokładnie określić ilość potrzebnych środków.

Zamawiający nie przywiązywał jednak tak dużej wagi do załącznika. Dla niego ilość nie była kryterium oceny ofert, ale miała raczej charakter informacyjny. Wyrażenie „według potrzeb” utwierdziło go w przekonaniu, że kontrahent zużyje tyle ściereczek i mopów, ile będzie trzeba, aby dobrze wykonać usługę.

Zespół arbitrów oddalił odwołanie. W uzasadnieniu podał, iż specyfikacja nie podała sposobu wypełnienia rubryk o nazwie „ilość”. Tak naprawdę wykaz w każdej ofercie został wypełniony inaczej, w wielu przy liczbach zabrakło jednostek, nie wiadomo, czy ilość płynu czyszczącego podano w litrach czy sztukach. Wobec takiego stanu określenie „według potrzeb” nie stanowi o sprzeczności ze specyfikacją i nie oznacza, że kontrahent nie posiada potencjału technicznego na wykonanie zamówienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Nowicka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu