Zambia może wstrząsnąć rynkiem miedzi

Plan rządu Zambii opodatkowania importu koncentratu miedzi może wstrząsnąć rynkiem miedzi, bo sąsiednia Demokratyczna Republika Kongo będzie zmuszona wysłać nadmiar produkcji na inne rynki, informuje Reuters powołując się na źródło rynkowe.

Wcześniej w listopadzie władze Zambii ogłosiły zamiar wprowadzenia od początku przyszłego roku 7,5 proc. podatku od importu koncentratu miedzi. To może wpłynąć na sytuację na rynku w pierwszej części 2017 roku, twierdzi źródło Reutersa.

Zambia to drugi w Afryce producent miedzi. W tym roku sięgnie ona 425 tys. ton, co stanowi ok. 2 proc. globalnej  produkcji.

Reuters zwraca uwagę, że huty miedzi w Zambii, należące do Eurasian Resources Group i indyjskiego Vedanta Resources importują obecnie ok. 500 tys. ton koncentratu miedzi z Demokratycznej Republiki Kongo. Kopalnie w tym kraju będą musiały znaleźć inny sposób na jego przerób. Na przykład wysłać go do oddalonego 3 tys. kilometrów Durbanu lub Chin, w podróż, która zajęłaby dwa miesiące. To mogłoby spowodować wypadnięcie dużej części podaży „z obiegu” na kilka miesięcy i opóźnić produkcję ok. 150 tys. ton miedzi, podkreśla Reuters. 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zambia może wstrząsnąć rynkiem miedzi