Zamiast gęsiej skórki

Izabela Tadra
opublikowano: 19-12-2008, 00:00

Skóra niczym zbroja chroni nas przed światem zewnętrznym. Niemal zawsze jest narażona na szkodliwe czynniki.

Zwłaszcza zimą warto o nią troskliwiej zadbać.

Dermatolodzy i kosmetolodzy zazwyczaj polecają na zimę kremy gęstsze. Powinny chronić przed negatywnym wpływem pogody. Szczególnie dobre są preparaty uzupełniające lipidy.

Warto też chronić przed mrozem i wiatrem usta oraz dłonie. Popularny u nas dawniej krem Nivea ma dzisiaj wielu poważnych konkurentów. Nowoczesne kosmetyki natłuszczające i nawilżające nie mają już ciężkiej i oleistej konsystencji. Dużo łatwiej i przyjemniej się je stosuje.

Nim mróz uszczypnie

— Zimą jesteśmy narażeni na niską temperaturę i jednocześnie na niską wilgotność powietrza na dworze. W budynkach biurowych temperatura jest z kolei wyższa, a wilgotność zwykle bardzo niska. Powoduje to zwiększoną przeznaskórkową utratę wody, a co za tym idzie — suchość skóry, która może stać się szorstka, miejscami zaczerwieniona, piec, szczypać czy kłuć. Szczególnie dotyczy to osób o skłonnościach do alergii, ale także chorujących na łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Mają one często słabo działającą powierzchowną barierę naskórkową — informuje doktor Aleksandra Zaremba, dermatolog z Centrum Medycznego Damiana.

Uszczelnienie, a więc także poprawę stanu skóry, możemy uzyskać dzięki jej właściwej pielęgnacji. Zimą należy unikać mycia klasycznymi środkami. Zdaniem doktor Zaremby, lepsze są płyny micelarne, zmywające zanieczyszczenia bez usuwania lipidów chroniących szczelność skóry. Brakujący "płaszcz lipidowy" można odbudować, stosując kremy ze składnikami podobnymi do naturalnych, czyli biolipidami. Gliceryna czy mocznik wiążą wodę w naskórku, więc także zwiększą nawilżenie.

Dobremu nawilżeniu służy również odpowiednia ilość dostarczonej w diecie wody i nienasyconych kwasów tłuszczowych, pochodzących z tłustych ryb morskich (łosoś, śledź czy makrela) oraz olejów roślinnych (np. rzepakowy, sojowy, oliwa z oliwek). Nawilżanie i natłuszczanie skóry "od środka" jest w zimie tak samo ważne jak pie-lęgnacja.

Unikać za to należy kremów z dodatkiem zapachów, barwników i konserwantów, bo wnikając przez uszkodzenia naskórka jeszcze bardziej go podrażniają i często uczulają.

— Zimą należy też pamiętać o ryzyku odmrożeń. Jeśli na zewnątrz jest bardzo niska temperatura, trzeba nosić ciepłe ubranie, dobrze odprowadzające pot — przypomina doktor Zaremba.

Filtry nie tylko na stoku

Temperatura ujemna, ale jednocześnie poparzenia słoneczne. Zimą? Tak, to nie żart. Bywają tak samo dotkliwe jak upalnym latem. Dermatolodzy nawołują, by z końcem wakacji nie odkładać kremów z filtrem do lamusa. Niszczące promienie słońca dają się nam we znaki także w styczniu czy w lutym.

— Zimą w mieście dociera do nas mniej promieniowania słonecznego. Dla starzenia skóry odkrytej, szczególnie twarzy, jej posłonecznego uszkodzenia, ma to znaczenie o tyle, że można sobie pozwolić na zmniejszenie wielkości filtra 12-15. Pobyt w słoneczny dzień na stoku narciarskim czy długim spacerze to już jednak konieczność użycia filtra jak latem, czyli około 30 lub więcej, ze względu na odbijanie promieniowania przez śnieg. A osoby z tendencją do przebarwień czy trądziku różowatego powinny chronić się szczególnie, bo istnieje ryzyko zaostrzenia choroby — ostrzega Aleksandra Zaremba.

Hanna Gedyk, szefowa marketingu działu dermatologicznego firmy Nependes, twierdzi, że stosowanie w kremach na dzień filtra o współczynniku 20 zaczyna być standardem. Coraz powszechniejsza jest bowiem wiedza, że promieniowanie UVA, odpowiedzialne za większość posłonecznych zmian w skórze, dociera do nas przez cały rok i bez problemu przenika przez chmury i szyby. A zaniechanie codziennej ochrony powoduje przede wszystkim szybsze starzenie się skóry. l

Izabela Tadra

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Tadra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy