Zamiast złotej akcji - urzędnik

Anna Bajerska
27-11-2009, 00:00

Polska wielokrotnie ignorowała ostrzeżenia Komisji Europejskiej, dotyczące szczególnych uprawnień skarbu państwa w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego. Skutkiem tego jest skarga do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w której KE zarzuciła sprzeczność polskich przepisów z traktatowymi swobodami — przepływu kapitału oraz przedsiębiorczości.

Nie czekając na wyrok, rząd przygotował projekt nowej ustawy. Chce zlikwidować wielokrotnie krytykowaną listę strategicznych spółek kontrolowanych przez skarb państwa w ramach tzw. złotej akcji. Lista była wielokrotnie modyfikowana, wskutek czego są na niej także podmioty, których związek z bezpieczeństwem kraju był co najmniej wątpliwy. Nowa ustawa będzie stosowana do spółek działających w sektorze energii elektrycznej, ropy naftowej i paliw gazowych, posiadających mienie lub świadczących usługi w ramach tzw. infrastruktury krytycznej. Pojęcie to stanowi oś nowej ustawy, a obejmować ma systemy zaopatrzenia w energię i paliwa. W miejsce obecnej listy spółek pojawić się ma wykaz tzw. obiektów infrastruktury krytycznej. Wobec spółek posiadających jej obiekty minister skarbu państwa będzie mógł realizować szczególne przywileje, np. zgłaszanie sprzeciwu wobec rozporządzania mieniem czy też zmiany przeznaczenia lub zaniechania eksploatacji takiego składnika, rozwiązania spółki, zmiany przedmiotu przedsiębiorstwa, zbycia czy wydzierżawienia spółki. Działania spółek będą monitorowane i kontrolowane przez tzw. urzędnika łącznikowego, odpowiedzialnego za kontakty z administracją publiczną. Jego zadaniem będzie m. in. informowanie ministra.

Nowe rozwiązania powinny służyć zabezpieczeniu interesu państwa w kluczowych sektorach gospodarki, jednak muszą być na tyle precyzyjne, by nie spotkały się z zarzutem zbytniej ingerencji w interesy przedsiębiorców, co niewątpliwie ochoczo ponownie wytknęłaby Komisja Europejska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bajerska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zamiast złotej akcji - urzędnik