Zamienić odkrycie w komercyjny sukces

DCZ
opublikowano: 11-12-2009, 00:00

Twórca Apeiron Synthesis, dr Michał Bieniek, pokazał, że w Polsce można zarabiać także na wiedzy.

Twórca Apeiron Synthesis, dr Michał Bieniek, pokazał, że w Polsce można zarabiać także na wiedzy.

Apeiron Synthesis to przykład start-upu, który zarabia na najnowocześniejszych rozwiązaniach z dziedziny chemii, dzięki którym powstają związki m. in. dla przemysłu farmaceutycznego. Katalizator metatezy, który firma produkuje, może być stosowany m.in. do produkcji leków. Używa się go do syntezy, czyli zamiany jednych związków w drugie. Takimi katalizatorami interesują się firmy, szukające leków na choroby, na które dotąd nie było lekarstwa (np. wirusowe zapalenie wątroby typu C).

Kto mi pomoże

— Pomysł na taką działalność powstał jeszcze w czasie moich studiów doktoranckich. Pracowałem w Instytucie Chemii Organicznej Polskiej Akademii Nauk. Rezultatami badań naszego zespołu interesowały się nie tylko inne ośrodki akademickie, ale także jeden z koncernów farmaceutycznych. Laboratorium jednak nie miało odpowiedniej infrastruktury do produkcji — wspomina dr Michał Bieniek.

Wtedy postanowił, że założy firmę. Najpierw pomogły mu Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Również koledzy i znajomi wsparli go w opracowaniu założeń biznesowych i zapewnili pomoc prawną. Widząc coraz większe zainteresowanie firm farmaceutycznych i chemicznych zastosowaniem tych związków, zdecydował się znaleźć inwestora, który wesprze go nie tylko finansowo, ale także koncepcyjnie w stworzeniu biznesu o wielkim potencjale. Wartość światowego rynku w tej dziedzinie szacuje się na około 1,5 mld dolarów (dynamika wzrostu 9-10 proc. rocznie).

— Na targach start-upów w kwietniu 2008 roku spotkałem przedstawicieli Lewiatan Business Angeles. "Kupili" moją wizję rozwoju firmy — opowiada dr Bieniek.

Przydałoby się więcej

Dostał wsparcie, by opracować projekt, razem stworzyli biznesplan, model biznesowy i opracowali najlepszą drogę rozwoju firmy.

— Bez wsparcia i pracy z osobą, która uwierzyła w potencjał firmy, tak szybki jej rozwój nie byłby możliwy — uważa Michał Bieniek.

Strategia Apeiron Synthesis przewiduje skupienie się głównie na produkcji i sprzedaży katalizatorów dla firm farmaceutycznych i chemicznych. Jednym z dowodów jej potencjału jest fakt, że firma jako jedyna w Europie dostała się do ścisłego finału konkursu Entrepreneurship Challenge w Berkley w 2008 r. Pomoc finansową udało się również uzyskać z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Jako laureat Programu Innowator dr Bieniek dostał 700 tys. zł grantu. Wrocławski Park Technologiczny kupił z kolei odpowiedni sprzęt do produkcji i udostępnił firmie 70 mkw. powierzchni laboratoryjnej.

— Ale to wszystko mało. Będziemy musieli się postarać o wsparcie funduszy venture capital. 10 lat temu podobna firma w USA miała na początek 8 mln dolarów — mówi naukowiec.

Dziś jest prezesem swojej firmy, ale twierdzi, że chętnie podzieliłby się odpowiedzialnością.

— Lepiej czuję się w pracy naukowej, a także w pozyskiwaniu i kontaktach z klientami — mówi dr Michał Bieniek.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane