Zamieszanie wokół Brokera FM zaszkodziło ofercie publicznej

Ewa Pogodzińska
26-06-2004, 15:28

Ubiegłotygodniowe zamieszanie wokół Brokera FM zaszkodziło ofercie spółki, która po zapisach w transzy indywidualnej i book buildingu ograniczyła liczbę oferowanych akcji i ustaliła cenę emisyjną na 83 zł, czyli w dolnej granicy przedziału cenowego - uważają analitycy.

"Myślę, że inwestorzy nie ruszyli masowo aby kupować akcje Brokera z powodu zamieszania, jakie miało miejsce w ubiegłym tygodniu. Chodzi o raport CR Media i o to, z czym wyszedł do Brokera Włodzimierz Czarzasty. To zamieszanie zaszkodziło spółce" - powiedział analityk DM AmerBrokers Piotr Wiśniewski.

Od 14 do 18 czerwca trwały zapisy w transzy inwestorów indywidualnych, w których Broker FM pierwotnie oferował 590.000 istniejących akcji serii C. Spółka zamknie subskrypcję w poniedziałek.

W poprzednią środę, podczas trwania zapisów, na stronie internetowej CR Media pojawił się krytyczny raport dotyczący Broker FM.

"Oczekuję na wyjaśnienie przez KPWiG sprawy tego raportu. Uczestnikom rynku zależy, aby takie sytuacje się nie zdarzały. Ze względu na termin jego publikacji, nikt nie miał czasu, żeby się temu raportowi przyjrzeć i wielu inwestorów idywidualnych nie czytało tego raportu" - powiedział analityk DM BZ WBK Tomasz Bardziłowski.

Raport opublikowała firma CR Media Consulting, która należy do CR Media SA. CR Media jest także właścicielem spółki Ad.Point, która ma sieć 9 stacji radiowych. Okoliczności ujawnienia i treść raportu CR Media Consulting na temat Broker FM bada obecnie Komisja Papierów Wartościowych i Giełd sprawdzając, czy nie doszło do manipulacji instrumentem finansowym.

Analitycy uważają, że drugim powodem zamieszania wokół Brokera była informacja o planowanym na 1 lipca spotkaniu przedstawicieli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i RMF FM. Spotkanie, o którym Marek Sawicki doradca sekretarza KRRiT Włodzimierza Czarzastego poinformował niektóre media przed oficjalnym poinformowaniem zarządu RMF FM, dotyczyć ma sytuacji finansowej spółki.

Szefowa KRRiT Danuta Waniek uznała informację przesłaną przez Sawickiego do mediów za działanie podjęte bez upoważnienia członków Krajowej Rady i bez wiedzy przewodniczącej.

Po zakończeniu zapisów w transzy indywidualnej i book buildingu wśród inwestorów instytucjonalnych Broker FM ustalił cenę sprzedaży akcji na 83 zł, czyli w dolnej granicy przedziału 83-98 zł.

Ze względu na zbyt niską cenę proponowaną w trakcie book buildingu spółka zdecydowała się na ograniczenie liczby oferowanych akcji do 1.244.929 akcji serii C z maksymalnie 1.490.000 akcji i zrezygnowała z planów emisji 300.000 akcji serii D.

Po zmianie w transzy inwestorów indywidualnych było 244.929 akcji, a w transzy kwalifikowanej, w której zapisy trwały od 22 do 24 czerwca, 1 mln akcji. Wcześniej transze te liczyły odpowiednio: 590.000 akcji serii C dla inwestorów indywidualnych oraz 900.000 akcji serii C i 300.000 akcji w transzy kwalifikowanej.

"Broker zredukował podaż akcji, dlatego że na pewno sondował rynek, czy nowa emisja ma szanse zostać sprzedana i z uwagi na trudną sytuację, zdecydował się także zmniejszyć limit oferowanych akcji" - powiedział Wiśniewski. "W obecnej sytuacji nie spodziewałbym się nadsubskrypcji w transzy kwalifikowanej, choć aktualną cenę uważam za atrakcyjną" - dodał.

Istniejące akcje serii C sprzedaje należąca do Stanisława Tyczyńskiego i obecnych akcjonariuszy Broker FM, spółka U-Insure-u.com S.a.r.l. Firma ta przeznaczy środki uzyskane ze sprzedaży akcji Broker FM na wykupienie studia telewizyjnego w Alwernii wybudowanego przez Brokera kosztem 80 mln zł.

Broker sprzedał tę nieruchomość spółce leasingowej BEL Leasing i obecnie leasinguje ten obiekt. Na koniec pierwszego kwartału zadłużenie leasingowe Brokera wyniosło 68 mln zł. W momencie wykupu nieruchomości w Alwernii nastąpi automatyczne rozwiązanie umowy leasingu.

Wpływy z emisji nowych akcji Broker chciał przeznaczyć na uruchomienie w Polsce sieci stacji radiowych o nazwie RMF MAXXX i rozwój sieci RMF Classic. Jednak rezygnacja z planów nowej emisji stawia finansowanie tych planów pod znakiem zapytania.

epo/ dan/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Pogodzińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zamieszanie wokół Brokera FM zaszkodziło ofercie publicznej