Zamieszkać na Powiślu

  • Materiał partnera
opublikowano: 30-05-2019, 22:00

W Warszawie dawne tereny przemysłowe od lat stopniowo zmieniają swój charakter. Stają się miejscami modnymi, które przyciągają ludzi chcących mieszkać komfortowo i nowocześnie, ale zarazem w dzielnicy z duszą i wyjątkową historią. To wszystko i wiele więcej ma dziś do zaoferowania Powiśle.

O dawnym Powiślu wiemy, że było dzielnicą zaniedbaną, biedną, nękaną powtarzającymi się wylewami Wisły. Z tego powodu zamieszkiwali je głównie pracownicy portowi, drobni rzemieślnicy, a od XIX wieku robotnicy z miejscowych fabryk. Nie można jednak zapominać, że to właśnie na Powiślu biło serce przemysłowej Warszawy. Mieściły się tu rządowa fabryka maszyn, młyn parowy, gazownia, warsztaty żeglugi parowej, elektrownia, a także garbarnie i browary. Produkowano tu karmelki, wódki, filtrowano wodę, budowano wagony kolejowe czy tkano kobierce. Stąd również flisacy wypływali z transportami zboża czy soli w kierunku Bałtyku, a wzdłuż Wisły ciągnęły się drewniane spichlerze. Większe zmiany nadeszły w latach 30. XX wieku — nowoczesne kamienice zaczęły nieśmiało „schodzić” ze Śródmieścia w dół skarpy, a nad rzeką urządzano szerokie bulwary. Niestety zniszczenia wojenne zatrzymały rozwój dzielnicy.

Trzeba było wielu lat i ogromnych nakładów miasta, by Powiśle stało się miejscem, którym jest obecnie. Publiczne inwestycje sprowadziły tu m.in. budynki Uniwersytetu Warszawskiego, na czele z Biblioteką UW — jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym obiektów w Warszawie, z legendarnymi ogrodami na dachu. Kamieniem milowym w rozwoju dzielnicy okazało się obudowanie Wisłostrady tunelem w 2003 r. Stąd był już tylko krok do powstania Centrum Nauki Kopernik i bulwarów wiślanych w dzisiejszym kształcie.

W ten sposób dawna dolna, zalewowa dzielnica przeobraziła się w lokalizację doskonałą. Wspomnieniem po tratwach flisaków zostały barki i statki, na których dziś mieszczą się kultowe restauracje, oraz powstający przy Wybrzeżu Kościuszkowskim apartamentowiec Flisac.

Złote czasy Powiśla

Ostatnie 20 lat to spektakularny rozkwit Powiśla. Inwestycje miasta, jak również rozwój lokalnej infrastruktury spowodowały, że stało się ono magnesem przyciągającym deweloperów oraz inwestorów. Powstające tu apartamenty na nabywców nie czekają długo. W marcu tego roku właśnie w tej dzielnicy została dokonana jedna z największych pod względem wartościi wolumenu transakcja sprzedaży mieszkań. Zagraniczny inwestor wykupił tu 175 apartamentów z przeznaczeniem na wynajem. Trudno się dziwić, gdyż analiza tej lokalizacji jasno pokazuje liczne plusy mieszkania na Powiślu.

— Bliskość odnowionych bulwarów wiślanych, które oprócz pięknego widoku na zielony praski brzeg zachęcają do aktywnego wypoczynku podczas przejażdżki rowerem, porannego joggingu lub wieczornego spaceru z przyjaciółmi. Okoliczna przedwojenna zabudowa wraz z nowymi budynkami z ostatnich dekad stanowi uporządkowaną tkankę miejską oferującą oprócz dostępu do kultury i edukacji lokalne sklepy, wyjątkowe restauracje, kameralne kawiarnie czy rodzinne piekarnie. Doskonałym uzupełnieniem są tu liczne zadbane parki i skwery, w tym unikatowa zielona skarpa wiślana, po której przechadzając się, można odnaleźć wytchnienie po intensywnym dniu pracy — takich walorów i jakości życia mogą oczekiwać osoby wprowadzające się dziś na Powiśle — wylicza Piotr Łukasik, Residential Department Director z firmy Ghelamco, która niedawno rozpoczęła sprzedaż mieszkań z inwestycji Flisac Apartamenty Powiśle.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Ponadto obecnie dzięki lokalizacji stacji metra w sąsiedztwie mostu Świętokrzyskiego ta wyjątkowa część miasta jest świetnie skomunikowana zarówno z biznesowym centrum stolicy, jak i z prawobrzeżną Warszawą. Jeszcze w tym roku planowane jest otwarcie rewitalizowanej Elektrowni Powiśle, w której już teraz odbywają się ciekawe wydarzenia, takie jak targi mody czy koncerty. A już niebawem pojawią się tu koncepty gastronomiczne z różnych stron świata, w tym restauracje, kawiarnie, winiarnie, a także biomarket, butiki topowych projektantów, sklepy i pop-up store’y z wyjątkową ofertą. Przewidziana jest również przestrzeń biurowa do wynajęcia. W sezonie letnim, gdy tylko pogoda dopisuje, można zjeść śniadanie z widokiem na Wisłę, korzystać ze ścieżek rowerowych, a wieczorem wybrać się na koncert lub kino letnie do ogrodów na dachu BUW-u.

Współczesny standard nieruchomości nad Wisłą

Dla osób, które chcą, by tak wyglądała ich codzienność, nadszedł dobry moment. W powstającej obecnie inwestycjiFlisac, zlokalizowanej u zbiegu Wybrzeża Kościuszkowskiego i Zajęczej, zaledwie 30 metrów od stacji Centrum Nauki Kopernik, znajdzie się 85 apartamentów o powierzchni od 34 do 150 metrów kwadratowych. Na parterze apartamentowca zaplanowano miejsce na 9 lokali handlowo-usługowych, a na poziomach -1 i -2 — parking. Mieszkańcy skorzystają również z rowerowni. Na lokatorów czeka ponadto foyer z całodobową recepcją, wewnętrzny ogród, na dachu zaś panoramiczny taras z zielonym terenem rekreacyjnym. Całości dopełni wysoki standard części wspólnych, obejmujący kamienne i metalowe okładziny w korytarzach, okna o dużej powierzchni, szklane balustrady oraz ażurowe żaluzje. Atrakcyjna lokalizacja w połączeniu z wysokim standardem nieruchomości to wyróżniki najlepszych ofert na rynku premium, a zarazem to, czego poszukują współcześni wymagający klienci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu