Czytasz dzięki

Zamieszkaj przy zakładach lotniczych

Grupa Waryński przygotowuje się do zabudowy wojskowych terenów przemysłowych. Zainwestuje w 550 mieszkań.

Firma Waryński z MS TFI, funduszu należącego do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), to podmiot deweloperski znany dotychczas głównie z realizacji takich projektów mieszkaniowych, jak Miasto Wola czy Stacja Kazimierz, oraz biurowych — Equlibrum w Warszawie oraz Atol w Gdańsku. Zaangażował się także w Osiedle Pastelowe w Grodzisku Mazowieckim.

Obecnie planuje kolejne inwestycje, m.in. „przygotowanie biznesowe, prawne, projektowe i administracyjne nowych przedsięwzięć inwestycyjnych prowadzonych we współpracy z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi-4 w Warszawie”. To podmiot, który prowadził działalność na stołecznym Bemowie oraz w podwarszawskiej Zielonce, ale połączył siły z bydgoskimi WZL-2, przyjmując ich nazwę. Specjalizuje się w remoncie lotniczych silników i samolotów, próbując ograniczyć naprawy sprzętu poradzieckiego na rzecz serwisu nowszych maszyn, takich jak F-16 czy C-130 Herkules. Fundusze na rozwój działalnościmogą zapewnić m.in. projekty związane z deweloperskim zagospodarowaniem nieruchomości. Cenne są zwłaszcza grunty na stołecznym Benowie.

Aleksandra Pinkas, odpowiadająca za kontakty PR w MS TFI, informuje, że Waryński jest na etapie planowania pierwszego etapu inwestycji mieszkaniowej o powierzchni 11,5 tys. m kw. Dzięki niej może powstać 550 mieszkań.

— Koncepcja architektoniczna zagospodarowania terenu jest w trakcie przygotowywania — dodaje Aleksandra Pinkas.

WZL-2 i grupa Waryński wystąpiły o wydanie decyzji o warunkach zabudowy — poinformowała Beata Perkowska z PGZ.

Zbrojeniowa grupa nie przesądza, czy nieruchomości zostaną sprzedane oraz czy deweloperski projekt będzie realizowany wspólnymi siłami. W ubiegłym roku, kiedy PGZ przygotowywała fuzję zakładów z Bydgoszczy, Warszawy i Zielonki, rozważała pozyskanie finansowania z Polskiego Funduszu Rozwoju i przekazanie nieruchomości, np. na Bemowie, do programu Mieszkanie+. Obecnie i Aleksandra Pinkas, i Beata Perkowska podkreślają, że projekt grupy Waryński będzie realizowany komercyjnie. Aleksander Skirmuntt, dyrektor Maxon Nieruchomości, uważa, że miejsce na inwestycje jest bardzo dobre.

— Bemowo mocno się zabudowuje nowymi mieszkaniami — w stronę tej dzielnicy kierują się kolejne stacje drugiej linii metra, więc sukces inwestycji jest murowany. Również rynkowe ceny sprzedaży mieszkań na Bemowie są wysokie — wynoszą około 8 tys. zł za m kw., więc spółka na pewno pozyska kapitał na rozwój — mówi Aleksander Skirmuntt.

— Polska Grupa Zbrojeniowa w ostatnim czasie przechodzi duże zmiany związane z konsolidacją zakładów. Takie połączenie wiąże się z potrzebą pozyskania funduszy na rozwój. Jest to zatem dobry moment na spieniężenie posiadanych aktywów. Najcenniejsze są oczywiście grunty, szczególnie te warszawskie. Po zakup ziemi ustawiłaby się kolejka chętnych deweloperów, jednak w tym przypadku PGZ chce „mieć ciastko i zjeść ciastko”. Z pomocą doświadczonej w deweloperce Grupy Waryński fundusz może zyskać znacznie więcej. Jest to logiczna decyzja. Rynek mieszkaniowy tworzy nadal bezpieczną przystań inwestycyjną, która opiera się zawirowaniom. To ważne, zwłaszcza w erze COVID-19, gdy wielu inwestorów bardzo ostrożnie lokuje swój kapitał — dodaje Emil Chrzanowski, ekspert rynku nieruchomości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane