Zamknięcie na GPW blisko minimów

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 14-11-2019, 19:50

W trakcie czwartkowego handlu na giełdzie przy ulicy Książęcej w Warszawie główny indeks, WIG20, spadł o 0,42%. mWIG40 zniżkował o 0,26%, podczas gdy sWIG80 zdołał zakończyć handel na lekkim plusie (0,18%). Obroty na szerokim rynku wyniosły 821 mln, z czego 711 mln przypadło na WIG20. Najmocniejszym sub-indeksem było dziś WIG-Budownictwo ze wzrostem 1,2%.

Już otwarcie rynku futures na europejskie indeksy zwiastowało, iż będziemy świadkami kontynuacji lekkiej podaży. Widoczny jest coraz mniejszy optymizm w zakresie umowy handlowej na linii USA-Chiny, gdzie Trump sygnalizuje kolejne cła i obostrzenia jeżeli Pekin nie ugnie się w materii nabywania produktów rolnych z USA. Dodatkowo poranne dane z Chin wypadły gorzej od prognoz. Nad ranem widoczna jednak była jeszcze próba wyjścia ponad kreskę, a WIG20 utrzymywał się w TOP10 europejskich indeksów. Negatywne nastroje w Europie potwierdzone zostały przez lekko spadkowe otwarcie na Wall St., co ostatecznie przypieczętowało zamknięcia „poniżej kreski” oraz blisko intra-sesyjnych minimów. Lokalnie czwartek był dniem szeregu publikacji wynikowych (218 raportów kwartalnych i 89 skonsolidowanych), co rzutowało na nastroje i zmienność na poszczególnych walorach. W zakresie samego WIG20 liderem zwyżki były dziś akcje Aliora (4,25%), który notując drugą, udaną sesję z rzędu koryguje nieco mocne spadki z października. Najsłabszym składowym były dziś akcje Cyfrowego Polsatu ze spadkiem rzędu 2,01%. Na szerokim rynku obserwowaliśmy mocniejsze reakcje na wyniki Patentusa oraz Serinusa. Akcje producenta maszyn górniczych rosły o ponad 24% po tym jak emitent poinformował o znaczącym wzroście zysku netto (8,9 mln vs 1,1 mln r/r). Na drugim końcu szali widniały walory Serinusa ze spadkiem ponad 10% (przejściowo blisko -20%) po tym jak spółka zaraportowała ponad 21 mln straty w okresie I-III kw.

W ujęciu makro poznaliśmy dziś wstępne dane dot. dynamiki PKB za III kw. na poziomie 3,9% vs oczekiwane 4,1% r/r. Dane nieco słabsze od prognoz wpisują się w oczekiwany scenariusz hamowania krajowej gospodarki z uwagi na tendencje globalne. Lekkim zaskoczeniem natomiast okazały się dane z Niemiec, gdzie tamtejsza gospodarka zdołała uniknąć recesyjnego wskazania za III kw. (odczyt 0,01% k/k vs oczek. -0,01%).

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 spadł do wskazywanej strefy lokalnego wsparcia w okolicy 2220 pkt. Ostatnia zniżka jest pochodną nieudanego testu okolic 2270 pkt. i podtrzymania korelacji z zachowaniem MSCI EM. Na globalnych rynkach widoczne jest ograniczenie wcześniejszego optymizmu związanego z retoryką Trump'a dot. negocjacji z Chinami.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy