Zamknięcie giełd w USA: inwestorzy próbują strawić decyzję Fedu

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 01-02-2001, 22:19

Przebieg dzisiejszej sesji dobitnie dowiódł, że amerykański rynek nie wie, w którym kierunku podążyć. Z jednej strony redukcja stóp procentowych o 1 pkt. proc. w ciągu miesiąca powinna sprzyjać giełdzie. Z drugiej strony jednak rośnie obawa, że decyzja Fedu jest spóźniona i zbliża się recesja.

Dzisiejszy wskaźnik nastrojów sektora wytwórczego (NAPM) potwierdza tę groźbę. Ten barometr koniunktury osiągnął najmniejszy poziom od 1991r.

Dzisiejsze wykresy kursów indeksów Dow Jones i Nasdaq mogłyby stanowić doskonałe materiały dydaktyczne dla nauczycieli fizyki, przy objaśnianiu ruchu falowego. Końcówka jednak przyniosła lekką poprawę nastrojów. W cieniu rynku zaawansowanych technologii, główny indeks giełdy NYSE powolutku zbliżają się do granicy 11 tys. pkt. Ostatni raz znajdował się powyżej tej bariery we wrześniu ubiegłego roku.

W czwartek spadały kursy spółek internetowych. Dużo stracili szczególnie udziałowcy Amazon.com ( -6 proc.), AOL ( -5 proc.) i Yahoo! (-3 proc.). Lepiej wiodło się papierom Cisco ( +2 proc.) i Oracle ( + 3 proc.). Po ogłoszeniu dobrych wyników za ubiegły kwartał i zapowiedzi ich pogorszenia w przyszłości, akcje Sprint, operatora telefonii komórkowej, spadły tylko o 1 proc. Rynek przyzwyczaił się już do scenariusza: dobre wyniki-słabe prognozy.

O spadku sprzedaży samochodów w styczniu poinformowały GM i Ford. I w tym wypadku rynek zareagował nadzwyczaj spokojnie, umacniając wycenę potentatów motoryzacji odpowiednio o 1 i 2 proc.

Przemek Barankiewicz

p.barankiewicz@pb.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zamknięcie giełd w USA: inwestorzy próbują strawić decyzję Fedu