Zamość wraca do korzeni

MBE
opublikowano: 10-01-2011, 00:00

Wielka akcja odsłaniania historycznych fortyfikacji Zamościa pochłonie prawie 65,8 mln zł. Pomoże Unia.

Wielka akcja odsłaniania historycznych fortyfikacji Zamościa pochłonie prawie 65,8 mln zł. Pomoże Unia.

Miasto stopniowo rewitalizuje historyczne fortyfikacje z XVI/XVII wieku. W październiku pisaliśmy, że w dawnym bastionie, kosztem 32 mln zł, powstanie nowoczesne muzeum fortyfikacji i broni. Teraz przygotowuje się do uzupełniającego projektu — kompleksowej odbudowy fortyfikacji Starego Miasta.

— Udało nam się już zrewitalizować część fortyfikacji starego rynku dzięki pieniądzom z funduszy norweskich. Teraz chcemy odsłonić te, które znajdują się na przedpolach. Pokażemy, jak zmieniały się od początku powstania aż do XIX w., kiedy zostały zniszczone przez Rosjan. Chcemy wrócić do wizji architekta Bernarda Miranda [twórca projektu Zamościa jako miasta twierdzy — red.] i Jana Zamoyskiego — mówi Karol Garbula z zamojskiego magistratu.

W obiekcie wojskowym na tzw. plantach, który niegdyś służył wojakom do obserwacji przedpola, powstanie centrum informacji historycznej i turystycznej. W drugim, znajdującym się przed jednym z bastionów, pokazana zostanie wystawa fotografii pułków historycznych. Będą mogły się tam również odbywać imprezy historyczno-rekonstrukcyjne.

W ramach projektu odsłonięte zostaną tzw. kazamaty bastionu, czyli dawne lochy więzienne, które będą otwarte dla zwiedzających. Miasto zainwestuje też w most przed Bramą Szczebrzeską, który połączy przejazd przez bramę z parkingiem.

— Stworzymy trasę turystyczną, na której będzie dostęp do bezprzewodowego internetu. Zagospodarujemy też zieleń — szpalery drzew będą pokazywać, gdzie znajdowała się szpica bastionu. Mamy nadzieję, że prace budowlane zakończą się w 2012 r., żeby w sezonie turystycznym 2013 r. wszystko było już dostępne dla zwiedzających — mówi Karol Garbula.

Ich koszt szacowany jest na 65,8 mln zł, dotacja z PO Innowacyjna Gospodarka wynosi 39,5 mln zł. Miasto ogłosiło przetarg na roboty budowlane. Oferty można składać do 14.02.2011 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBE

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy