Zandi: dane nie uzasadniają cięcia stóp w USA

opublikowano: 02-04-2019, 08:13

Nie ma powodu, aby Fed obniżał stopy procentowe, twierdzi Mark Zandi, główny ekonomista Moody’s Analytics.

W ubiegłym tygodniu Larry Kudlow, jeden z głównych doradców ekonomicznych prezydenta USA mówił, że Fed powinien „natychmiast” obniżyć stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Podobną opinię wygłosił Stephen Moore, którego Donald Trump chce nominować do banku centralnego USA.

Zandi uważa, że choć tempo wzrostu gospodarczego w USA rzeczywiście spadło, to dane makro nie przemawiają za cięciem stóp.

- Nie wiem dlaczego Fed miałby wpadać w panikę w tym momencie – powiedział.

Ekonomista Moody’s wskazał na ostatnie dane, z których wynika iż amerykańska gospodarka jest „zdrowa”. Stopa bezrobocia wciąż jest bliska 50-letniego minimum, wzrost wynagrodzeń jest wyraźny, a inflacja idzie w kierunku celu Fed. Do tego rynek akcji wygląda tak, jakby miał za chwilę ustanowić nowy rekord. Dlatego obniżanie stóp byłoby, według Zandiego, bezproduktywne. Co gorsza, mogłoby spowodować wzrost zadłużenie w gospodarce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA