Czytasz dzięki

Zanieczyszczenie powietrza sprzyja zaburzeniom

  • DI
opublikowano: 21-08-2019, 22:00

Choroby psychiczne, np. takie jak schizofrenia, mają złożone podłoże. W grę wchodzą predyspozycje genetyczne, doświadczenie życiowe, wpływ środowiska i inne czynniki.

Jest jednak coraz więcej dowodów na to, że również zanieczyszczenie powietrza może być toksyczne dla mózgu. Ostatnie badania na gryzoniach wykazały, że gdy zwierzęta są na nie narażone, małe cząstki stałe (drobny pył) przemieszczają się do mózgu przez nos i płuca. Stwierdzono u nich oznaki upośledzenia funkcji poznawczych i objawy behawioralne podobne do depresji. Najnowsze badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, opublikowane w „PLOS Biology”, bazują na analizie dużych zbiorów danych z USA i Danii. Ich wyniki sugerują możliwy związek między zanieczyszczeniem środowiska a wzrostem występowania zaburzeń psychicznych. Zła jakość powietrza była związana z częstszym występowaniem choroby afektywnej dwubiegunowej i poważnej depresji zarówno w populacji amerykańskiej, jak duńskiej. W Danii narażenie na zanieczyszczone powietrze w ciągu pierwszych 10 lat życia wiązało się z ponaddwukrotnym wzrostem częstości występowania schizofrenii i zaburzeń osobowości.

— Z naszego badania wynika, że życie na terenach zanieczyszczonych, szczególnie na wczesnym etapie, wiąże się z zaburzeniami psychicznymi — powiedział Atif Khan, pierwszy autor nowego badania, dodając, że wymaga to dalszych badań, aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób środowisko przyczynia się do zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych.

Kierujący badaniami Andrey Rzhetsky powiedział, że postawiona przez naukowców hipoteza zakładała, że zanieczyszczenia mogą wpływać na mózg, powodując procesy zapalne, które — jak wcześniej wykazały badania na zwierzętach — mogą wywoływać objawy podobne do depresji. Podkreślił jednocześnie, że konieczne są dalsze badania, aby ocenić, czy jakiekolwiek skutki zanieczyszczenia powietrza mają wspólne ścieżki z innymi zjawiskami wywołanymi stresem. Wcześniejsze badania innych autorów sugerowały m.in., że dzieci matek narażonych na zanieczyszczenia powietrza w okresie ciąży mają niższy iloraz inteligencji w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej — częściej występuje u nich nadpobudliwość (ADHD) oraz trudności z kontrolowaniem emocji i gorsze kompetencje społeczne. Częściej też rozwijają się choroby ze spektrum autystycznego (ASD).

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może powodować u dzieci i młodzieży upośledzenie funkcji poznawczych, pamięci oraz inteligencji, sprzyja też depresji. Wyższe zanieczyszczenie powietrza przekłada się na gorsze wyniki egzaminów szkolnych. Dorosłym w bardziej zanieczyszczonych regionach lekarze wystawiają więcej recept na leki psychiatryczne. Możliwy jest również związek między stężeniem zanieczyszczeń powietrza a liczbą prób samobójczych. Amerykańskie badania wskazują na związek między poziomem zanieczyszczenia powietrza a poziomem przestępczości (ale tylko w przypadku przestępstw w użyciem przemocy). U narażonych na zanieczyszczenie powietrza osób starszych zaobserwowano przyspieszenie procesu starzenia się układu nerwowego oraz zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane