Zanieczyszczenie powietrza zabija Europę

DI, PAP
opublikowano: 30-11-2015, 22:00

Z powodu zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku w Europie umiera przedwcześnie ponad 0,5 mln osób.

W Polsce 47,3 tys. — wynika z „Air quality in Europe — 2015 report” Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Największym problemem jest zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi (PM 10 i PM 2,5), ozonem troposferycznym (O3) i dwutlenkiem azotu (NO 2). Dane z lat 2012-13 pochodzą z oficjalnych stacji monitoringowych w 40 krajach Europy. Drobny pył zawieszony (tzw. PM 2,5), czyli wszystkie aerozole atmosferyczne o wielkości 2,5 mikrometra lub mniejsze, odpowiadał w 2012 r. za 432 tys. przedwczesnych zgonów.

Ryzyko związane z narażeniem na ten rodzaj zanieczyszczenia nie zmalało wobec wcześniejszych lat. Pyły zawieszone mogą powodować lub pogłębiać choroby układu krążenia i płuc, zawały serca, zaburzenia rytmu serca i nowotwory. W 2013 r. aż 87 proc. mieszkańców unijnych miast było narażonych na stężenia PM 2,5 przekraczające normy ustanowione przez WHO. Narażenie na kontakt z NO 2 i O 3 przełożyło się na 75 tys. i 17 tys. przedwczesnych zgonów.

NO 2 wpływa na układ oddechowy oraz przyczynia się do powstawania pyłów zawieszonych i przekroczeń stężenia O 3. W 2013 r. 9 proc. mieszkańców miast w UE było narażonych na stężenia NO 2 przekraczające normy WHO. 93 proc. przekroczeń dotyczy okolic dróg. Narażenie na O 3 jest wysokie zwłaszcza w miastach. W 2013 r. na jego stężenia powyżej wartości zalecanych przez WHO było narażonych 98 proc. mieszkańców. W raporcie oszacowano też sytuację poszczególnych krajów.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie pyłami PM 2,5, to dla naszego kraju liczba związanych z nimi przedwczesnych zgonów w 2012 r. wynosiła 44,6 tys. Pod tym względem wyprzedziły nas tylko Niemcy, Włochy i Francja. Z powodu zanieczyszczeń O3 przedwcześnie zmarło 1,1 tys. — więcej zgonów było jedynie w Niemczech, Włoszech, Francji i Hiszpanii.

„Głównym problemem Polski są pyły zawieszone i benzopiren. Głównym ich źródłem są instalacje przemysłowe i ogrzewanie domów” — powiedział Alberto González Ortiz, ekspert EEA. Zanieczyszczenie NO 2 jest przyczyną 1,6 tys. przedwczesnych zgonów. Pod względem tego zagrożenia wśród 40 krajów Europy Polska znajduje się na 7. miejscu — za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, Holandia i Belgią.

Autorzy raportu podkreślają, że zanieczyszczenie powietrza ma zły wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, ale także na rozwój roślin oraz stan ekosystemów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu