Zanieczyszczenie ropy może kosztować Rosję nawet 1 mld USD

opublikowano: 24-05-2019, 14:18

Przedstawiciele branży naftowej z Londynu, Genewy i Moskwy twierdzą, że Rosja musi liczyć się z kosztem zanieczyszczenia eksportowanej rurociągiem Przyjaźń ropy dochodzącym do 1 mld USD.

Szacunek oparto na ilości zanieczyszczonej ropy i obniżce ceny baryłki o 10-20 USD, której domagają się rafinerie za jej przyjęcie.

Choć Moskwa nie przedstawiła jeszcze swoich szacunków, traderzy na Zachodzie uważają, że problem okaże się większy i potrwa dłużej niż powszechnie się zakłada. Przedstawiciele Rosji mówią o ok. 20 mln baryłek zanieczyszczonej ropy, ale przedstawiciele branży uważają, że liczba ta jest bliższa 40 mln.

Im większa ilość, tym większy problem, bo zanieczyszczoną ropę trzeba mieszać bardzo powoli z czystą w relacji prawdopodobnie 1 do 10. Oznacza to wiele miesięcy pracy.

- Rosyjska ropa może być mieszana przez długi czas, to proces, który wymaga setek milionów baryłek czystej ropy – powiedział Amrita Sen, główny analityk rynku ropy w firmie konsultingowej Energy Aspects w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy