Zanim zarobią na pożyczkach, będą musieli trochę stracić

Anna Pronińska
21-04-2006, 00:00

Transformacja z firmy faktoringowej w instytucję finansową będzie drogo kosztować. Zysk spółki spadnie o blisko połowę.

Zarząd giełdowej spółki Eurofaktor poszukał rynkowych niszy i zdecydował o radykalnej zmianie dotychczasowej strategii. Firma, która nie chce już być kojarzona wyłącznie z usługami faktoringowymi dla dużych firm, kieruje się teraz w stronę portfeli wierzytelności osób fizycznych nie obsługiwanych przez banki.

Dlatego zmienia nazwę na Eurofaktoring Solution i wprowadza trzy linie biznesowe: Finanse Solution do finansowania korporacji, Cash Solution do udzielania pożyczek gotówkowych klientom indywidualnym i Factoring Solution do świadczenia usług małym i średnim przedsiębiorstwom.

— Chcemy być liderem na rynku usług finansowych wśród podmiotów niebędących bankami. W najbliższych dwóch latach będziemy ponosić duże nakłady przy wdrażaniu produktów. To naturalnie przełoży się na wyniki — mówi Henryk Herman, prezes spółki.

Tegoroczna prognoza zysku netto Eurofaktora, który w 2005 r. zarobił 8,07 mln zł, jest mniejsza prawie o 3,2 mln zł. Strategia zakłada jednak wzrost w 2007 r. do 6,3 mln zł, a za trzy lata nawet do 20,3 mln. Rosnąć mają też przychody z odsetek i prowizji, które w tym roku wyniosą 29,1 mln zł, czyli 11 mln więcej niż rok temu. Szefowie firmy zapowiadają odkrywanie nowych rynków.

— Znaleźliśmy przestrzeń biznesową choćby wśród klientów osieroconych przez banki. Mimo początkowych kosztów nowe produkty będą przynosić zyski. Najbardziej rentowny będzie AutoCASH, czyli pożyczka gotówkowa pod zastaw samochodu — mówi Mirosław Nowicki, wiceprezes spółki.

Eurofaktor zapowiada również zmniejszenie kapitału własnego w trzecim kwartale poprzez wykup akcji własnych w celu umorzenia. Każdego roku spółka chce przeznaczać na dywidendę minimum 50 proc. zysku i nie mniej niż 60 groszy na akcję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zanim zarobią na pożyczkach, będą musieli trochę stracić