Zanosi się na spór o inwestycje w PAK

AMB
opublikowano: 06-07-2009, 00:00

Wiceminister skarbu jest dobrej myśli w kwestii porozumienia z Elektrimem. Na wyrost.

Wiceminister skarbu jest dobrej myśli w kwestii porozumienia z Elektrimem. Na wyrost.

W Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) "rośnie przekonanie", że Elektrim jest skłonny do porozumienia w sprawie Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK) — tak, według agencji Dow Jones, twierdzi Jan Bury, wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę.

— Czekamy na odpowiedź syndyka Elektrimu, czy rezygnuje z prawa pierwokupu. Wierzymy, że zawarcie porozumienia (…) jest możliwe w lipcu lub sierpniu — powiedział wiceminister.

Problem w tym, że Elektrim, który już od pewnego czasu był skłonny odstąpić prawo do zakupu kolejnych akcji PAK od skarbu (łącznie 50 proc.) nowemu inwestorowi, nie chce z tego przywileju zrezygnować za darmo. Czego domaga się w zamian? Jak przewidywał "PB", chce zostać zwolniony z podjętych w umowie prywatyzacyjnej zobowiązań inwestycyjnych. Z naszych informacji wynika, że skarb, przynajmniej na razie, nie chce o tym słyszeć.

— Naszym zdaniem, zobowiązania inwestycyjne nie mają nic wspólnego z prawem pierwokupu, bo — jeśli nawet Elektrim z niego zrezygnuje — jego pozycja w PAK nie ulegnie zmianie. Nadal będzie miał prawie połowę akcji i kontrolę operacyjną nad spółką — usłyszeliśmy nieoficjalnie w MSP.

Zdaniem resortu, ewentualne zmiany w zakresie zobowiązań inwestycyjnych mogą być przedmiotem trójstronnych negocjacji — już z udziałem nowego inwestora, który miałby wejść do PAK.

— Taki inwestor, jeśli miałby przejąć na siebie obowiązki Elektrimu, z pewnością będzie chciał uzyskać kontrolę nad elektrownią — mówi przedstawiciel ministerstwa.

Spór o zobowiązania inwestycyjne to gra warta świeczki, bo odszkodowanie z tytułu ich niezrealizowania mogłoby być liczone nawet w mld zł. Wiadomo, że Elektrim nie sfinalizuje inwestycji tak, jak oczekuje skarb, do końca 2011 r. Zarząd PAK twierdzi jednak, że ta data go nie wiąże, bo w myśl uchwały rady nadzorczej (kontrolowanej przez Elektrim) część projektów jest zaplanowana na II połowę 2013 r.

Przypomnijmy, że Elektrim już raz miał problem z terminową realizacją inwestycji Pątnów II. Skarb miał podstawy, by domagać się od inwestora ponad 1 mld zł odszkodowania, co prawdopodobnie skończyłoby się w sądzie, bo Elektrim winił za opóźnienie… resort skarbu. Ostatecznie doszło jednak do podpisania kontrowersyjnego aneksu do umowy prywatyzacyjnej, na mocy którego obowiązki Elektrimu zostały odroczone.

Jeśli zarządca Elektrimu już na tym etapie negocjacji ze skarbem będzie się upierał przy rozstrzygnięciu tej kwestii, porozumienie po raz kolejny może się oddalić w bliżej nieokreśloną przyszłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane