Zaostrza się bratobójcza walka firm

JKW
opublikowano: 29-05-2012, 20:51

Przedsiębiorcy wzajemnie się wyniszczają. Rośnie problem zatorów i cen dumpingowych – wynika z rankingu barier w rozwoju firm.

Zatory płatnicze to niechlubny zwycięzca najnowszej edycji rankingu barier w rozwoju firm (zestawienie tworzone jest na podstawie cyklicznych sondaży „PB” wśród Gazel Biznesu). Problem nieterminowych płatności jest w drugim kwartale 2012 r. główną przeszkodą dla 21 proc. przebadanych przez nas szefów firm. W dwóch poprzednich kwartałach barierę tę wskazywało tylko 14 proc. przedsiębiorców i była ona na trzecim miejscu w zestawieniu.

— Problem z egzekwowaniem zobowiązań w ostatnich miesiącach wyraźnie się nasilił. Sądzę, że to skutek recesji w strefie euro i problemów związanych z Grecją. Polscy przedsiębiorcy czują, że przyszłość jest niepewna, i starają się na różne sposoby poprawiać swoją płynność. Niestety, część z nich robi to w sposób nieuczciwy, czyli celowo opóźnia zapłatę za zakupione produkty — twierdzi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.

Niepokojący jest też fakt, że według przebadanych Gazel, znowu nasila się problem ze znalezieniem klienta. Słaby popyt jest barierą już dla 20 proc. przedsiębiorców, choć jeszcze kwartał wcześniej było to tylko 13 proc. Jest to już bariera numer dwa rankingu barier „PB”. Według ekonomistów, to dowód na to, że spowolnienie gospodarcze w końcu dociera również do Polski.

Słabnący popyt sprawia, że nasila się konkurencja wewnątrz branż. Odsetek Gazel, dla których wojna konkurencyjna jest główną barierą w rozwoju, wzrósł z 8 do 14 proc. Problem silnej, często nieuczciwej walki o klienta wskoczył przez to z siódmej na trzecią pozycję w naszym rankingu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Zaostrza się bratobójcza walka firm