Zapach pieniędzy

MT
opublikowano: 31-05-2006, 00:00

Do protestujących górników dołączyli pracownicy Koksowni Przyjaźń. Też chcą wypłat z zysku.

Zarząd Koksowni Przyjaźń (KP), jednego z największych producentów koksu w kraju, zwołał walne na 12 czerwca. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie przeznaczenia 66 mln zł ubiegłorocznego zysku netto na kapitał rezerwowy z wykorzystaniem na inwestycje. To nie spodobało się związkowcom. Wczoraj działacze Solidarności utworzyli komitet strajkowy i oflagowali zakład. W piątek mają przeprowadzić referendum w sprawie protestu.

— Koksownia realizuje program inwestycyjny, który zapewni jej stabilne funkcjonowanie w najbliższych latach, dlatego zarząd zaproponował przeznaczenie zysku na jego realizację — argumentuje Lucjan Noras, prezes KP.

Obecnie 88 proc. udziałów KP należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), czyli pośrednio skarbu państwa. Szczególnie ostro o wypłatę nagród walczą związkowcy z JSW, ponieważ miała ona największy zysk w branży. Wczoraj w referendum około 66 proc. załogi opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku.

— Wypłaty mogą być adekwatne do wyników spółek. Zyski JSW spadły na przykład z 1,5 mld zł w 2004 r. do 0,8 mld zł w 2005 r. — mówi Paweł Poncyljusz, wiceminister gospodarki.

Szybko zmienił zdanie, bo niedawno zapewniał, że żadnych ekstrawypłat nie będzie. Dziś oczekuje uporządkowania spraw związanych m.in. z układami pracy czy deputatami węglowymi. Przypomnijmy, że około 9 mln ton węgla (tyle rocznie produkują trzy kopalnie) otrzymują dodatkowo do pensji górnicy. To jedna z największych patologii w branży, bo potem sprzedają go za połowę ceny, działając na szkodę kopalń, w których pracują.

Inna sprawa, że związki zawodowe walczą o wypłatę nagród z zysku za ubiegły rok, ponieważ za 2006 r. mogą nie mieć na to szans. Powód? Spółki węglowe notują coraz niższe przychody i gorsze wyniki, więc to chyba ostatnia okazja, aby załapać się na dodatkową gratyfikację.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy