Zapasy o kontrolę nad LOT bez rozstrzygnięcia

Mira Wszelaka
28-02-2007, 00:00

Sejmowe zwarcie i roszady w radzie nadzorczej — tak wyglądał jeden dzień z życia narodowego przewoźnika.

Sejmowe zwarcie i roszady w radzie nadzorczej — tak wyglądał jeden dzień z życia narodowego przewoźnika.

Zepchnięty do narożnika resort skarbu nie traci woli walki, choć przegrał starcie o odzyskanie kontroli nad LOT. Różnicą trzech głosów komisje skarbu i infrastruktury postanowiły zaproponować Sejmowi odrzucenie noweli ustawy zwiększającej wpływ skarbu na przewoźnika.

Starcie w Sejmie...

Skarb państwa ma prawie 68 proc. akcji LOT, a tylko czterech przedstawicieli w radzie nadzorczej. Marek Mazur, nowy prezes, wybrany został sześcioma głosami: trzema syndyka (25 proc. akcji) i trzema pracowników (7 proc.). Projekt autorstwa PiS zakładał zwiększenie wpływu skarbu na wybór prezesa poprzez zachowanie w spółce co najmniej 51 proc. głosów. Poseł Marek Suski, poseł PiS, uzasadniał, że chodzi o przywrócenie wpływu na LOT. Komisje poparły jednak wniosek Ryszarda Zbrzyznego z SLD o odrzucenie noweli w pierwszym czytaniu. Według opozycji, projekt narusza prawo i prowadzi do renacjonalizacji.

...i na walnym

Zaraz po sejmowej bitwie podczas walnego zgromadzenia LOT skarb państwa odwołał z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Tomasza Gromka. Jego miejsce zajął Rafał Pasieka, członek zarządu w Ciechu. Do rady z ramienia skarbu weszli też Małgorzata Ślepowrońska, dyrektor w Ciechu, i Adam Iwan, dyrektor nadzoru korporacyjnego w Enei. Potem odbyło się także posiedzenie rady, która miała dokonać tymczasowych zmian w zarządzie. Oficjalnie mówiło się o uzupełnieniu wakatów po wiceprezesie ds. finansowych i wiceprezesie odpowiedzialnym za politykę handlową. Skarb zapewne liczył na odwołanie także prezesa Mazura. Obrady nie przyniosły jednak zmian personalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zapasy o kontrolę nad LOT bez rozstrzygnięcia