Zapisy na akcje Warimpeksu w Polsce od 15 do 22 stycznia

12-01-2007, 11:00

Cena emisyjna za walor firmy znajdzie się w przedziale od 8,50 euro do 13,00 euro.

Zapisy na 6 mln akcji nowej emisji i 3 mln akcji sprzedawanych akcji austriackiej firmy Warimpex, inwestora na rynku nieruchomości i operatora hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej, potrwają na rynku polskim od 15 do 22 stycznia. W Austrii zapisy na akcje zostały zaplanowane od 12 do 23 stycznia. Cena emisyjna za walor firmy znajdzie się w przedziale od 8,50 euro do 13,00 euro, poinformował Warimpex w komunikacie w piątek.

Ustalony przedział cenowy oznacza, że wartość emisji nowych akcji może wynieść 51-78 mln euro, a wartość całej oferty 76,5-117,0 mln euro. Wartość oferty może być jeszcze większa, ponieważ Warimpex przewidział także opcję greenshoe, która pozwala na zwiększenie liczby oferowanych akcji o 1 mln sztuk.

„Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG, Vienna […] wchodzi na giełdy papierów wartościowych w Wiedniu i w Warszawie. Oferta odbędzie się poprzez podniesienie kapitału akcyjnego spółki o 6 milionów akcji zwykłych oraz dodatkową sprzedaż 3 milionów akcji, będących w posiadaniu założycieli spółki. Akcje te zostaną zaoferowane inwestorom w Austrii i w Polsce poprzez ofertę publiczną, której będzie towarzyszyć prywatna dystrybucja akcji wśród inwestorów instytucjonalnych w Europie” – głosi komunikat Warimpeksu.

Debiut na giełdzie w Wiedniu odbędzie się najprawdopodobniej 26 stycznia, a na giełdzie w Warszawie w poniedziałek 29 stycznia.

Za zarządzanie całą ofertą publiczną i budowę księgi popytu odpowiada CA IB, głównym menedżerem jest Bank Austria Creditanstalt AG, a współmenedżerem oferty Raiffeisen Centrobank.

Warimpex podał, że środki z emisji posłużą na realizację strategii rozwoju spółki. Celem firmy jest osiągnięcie pozycji jednej z wiodących grup hotelowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodatkowym celem jest również uzupełnienie istniejącego portfela hoteli, przy współpracy z międzynarodowymi partnerami, o nową sieć hoteli klasy ekonomicznej.

„W szczególności Warimpex skoncentruje się na rozwoju sieci pięciogwiazdkowych hoteli w stolicach państw, w których spółka jest już obecna lub na które planuje wejść. Realizacja tych założeń została już rozpoczęta poprzez uruchomienie takich projektów, jak budowa pięciogwiazdkowego hotelu Le Palais w Warszawie. W mniejszych miastach Warimpex będzie budował hotele cztero- i trzygwiazdkowe o podniesionym standardzie, w tym hotele sieci Andel’s i Angelo. Obecnie kilka takich hoteli jest w trakcie budowy w Polsce, Czechach oraz w Niemczech” – czytamy w komunikacie.

„W przyszłości planowane jest uzupełnienie portfela hoteli poprzez dodanie hoteli dwu- i trzygwiazdkowych w krajach, w których działa Warimpex, jak również na nowych rynkach, takich jak: Słowacja, Rumunia, Rosja i Ukraina. Dla tego segmentu, planowane jest joint venture z jedną z czołowych europejskich sieci hoteli” – czytamy dalej.

Warimpeksu podał, że w warunkach rosnącego ruchu turystycznego i biznesowego w Europie Środkowo-Wschodniej, budowa własnego portfela hoteli kategorii dwu-, trzy-, cztero i pięciogwiazdkowych jest podstawowym elementem biznesowej strategii firmy.

Po trzech kwartałach 2006 roku Warimpex miał 12,7 mln euro zysku netto przy 50 mln euro przychodów wobec 2,4 mln euro straty netto i 31,9 mln euro przychodów w analogicznym okresie rok wcześniej.

W całym 2005 roku spółka miała 33,67 mln euro zysku netto i 79,6 mln euro przychodów w porównaniu do 5,03 mln euro zysku i 53,2 mln euro obrotów w 2004 roku.

Model biznesowy Warimpeksu polega na pozyskiwaniu dochodów z tytułu zarządzania siecią hoteli i innymi nieruchomościami, jak również z tytułu transakcji sprzedaży wybranych nieruchomości. Zbycie jednego aktywa zapewnia fundusze na nowo realizowane inwestycje.

Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG jest jest właścicielem i operatorem sieci pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych hoteli w Polsce i Czechach. Od 1982 roku grupa Warimpex zrealizowała inwestycje w sektorze nieruchomości o łącznej wartości ponad 850 mln euro, włączając 22 hotele z ponad 5.500 pokojami. Waripmex zrealizował również projekty budynków biurowych i innych nieruchomości. Obecnie Warimpex jest właścicielem i współwłaścicielem jedenastu luksusowych i biznesowych hoteli z ponad 2.200 pokojami, dziewięciu centrów handlowych, jak również budynków biurowych o łącznej powierzchni około 40 tys. m2 w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Warimpex realizuje również inne inwestycje na rynku nieruchomości. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Zapisy na akcje Warimpeksu w Polsce od 15 do 22 stycznia