WYCENA WOJNY - #PBdosłuchania Odcinek 11

opublikowano: 01-09-2017, 06:00
aktualizacja: 01-09-2017, 06:01

Polska powinna żądać reparacji za drugą wojnę światową – przekonują niektórzy politycy. Dziś zajmiemy się tematem wojennych strat i ich zadośćuczynieniu.

Ciężko policzyć wartość zniszczeń, a jeszcze trudniej ludzkiego życia, są jednak tacy, którzy się tego wyzwania podejmują. Jednym z nich jest dr Grzegorz Kostrzewa Zorbas, wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej, który od paru lat szacunków takich dokonuje, a u nas przedstawi najnowsze aktualizacje.

Czy mamy podstawy prawne do żądania odszkodowań? Prawnicy mają wątpliwości, dlatego zawiłości sprawy wytłumaczy prof. Jerzy Menkes, wykładowca prawa międzynarodowego publicznego w Szkole Głównej Handlowej.

Polityczny moment wyciągnięcia z szafy tematu reparacji nie jest oczywiście bez znaczenia. Socjolożka, dr Karolina Wigura postara się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego właśnie teraz wracamy do tej sprawy. Bo nie chodzi tylko o kolejną rocznicę wybuchu wojny.

W walce o powojenną sprawiedliwość mamy wiele sukcesów, m.in. zwroty zagrabionych dzieł sztuki. Ich odzyskiwaniem zajmuje się Jacek Miler z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To będzie opowieść o agentach FBI, aresztowaniach obrazów i naprawdę cennych skarbach – Portret młodzieńca Rafaela ze zbiorów Czartoryskich to dzieło szacowane na ponad miliard dolarów!

Aby być na bieżąco, skorzystaj z naszej ścieżki RSS:

http://feeds.soundcloud.com/users/soundcloud:users:276778740/sounds.rss

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy