Zapłacili za transformację, ale teraz będzie już tylko lepiej

Marcin Kuśmierz
22-04-2004, 00:00

Spadkiem wyników GTS Polska zapłacił za przeobra-żenie z dostawcy internetu w teleoperatora. W tym roku ma być dużo lepiej.

GTS Polska, holding spółek telekomunikacyjnych do niedawna znanych jako Internet Partners, ujawnił wyniki skonsolidowane za 2003 r. Przy przychodach blisko 96 mln zł zysk EBIDTA wyniósł 4,16 mln zł. To znacznie mniej od założeń (10 proc. wzrostu), ale i tak dobrze na tle ciągle kulejącej konkurencji (Crowley Data Poland, Pro Futuro), której jeszcze nigdy nie udało się wykazać zysku w wynikach rocznych.

GTS Polska, jeden z największych graczy na rynku biznesowego dostępu do internetu, teraz próbuje sił również w innych segmentach: usług głosowych, dzierżawy łącz. Może mu się udać, bo ma dość szeroką ofertę i mocną markę.

Sposób na wojnę cenową

— W 2003 roku wdrażaliśmy zupełnie nową strategię. Dzięki niej jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom pełen wachlarz usług telekomunikacyjnych: od telefonii stacjonarnej po transmisję danych. Dało nam to przewagę nad wieloma konkurentami — twierdzi Andrzej Gradzi, szef GTS Polska.

Inwestycje w rozszerzenie oferty to efekt konkurencji. Na rynku biznesowego dostępu do internetu doszło bowiem do walki cenowej, a tym samym znacznej erozji marż.

Holding ma ambitne plany na bieżący rok: zysk EBIDTA ma wzrosnąć ponad trzykrotnie, a inwestycje w rozwój sieci i oferty wynieść 12 mln zł. Czy mu się uda? Staje przecież do walki o klienta z największymi na rynku: Telekomunikacją , Netią i Energisem.

Siła w terenie

Zdaniem prezesa, przewagą GTS jest penetracja rynku poza dużymi aglomeracjami: tam, gdzie często nie ma on innej konkurencji poza narodowym telekomem.

GTS Polska należy do grupy GTS Central Europe, działającej również w Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Z kolei właścicielem GTS CE jest Antel Holding Ltd, będący częścią międzynarodowej grupy finansowej Group Menatep, kontrolującej aktywa warte 20 mld USD, m.in. naftowego giganta Jukos.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kuśmierz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zapłacili za transformację, ale teraz będzie już tylko lepiej