Zapomnijmy o nierównościach płacowych przed… 2143 rokiem

Daria Gostkowska, dyrektor wykonawcza Obszaru Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Banku BNP Paribas
opublikowano: 04-11-2019, 22:00

Sto dwadzieścia trzy lata i dwa miesiące — tyle czasu minie, zanim w naszej części Europy wyrówna się luka płacowa między kobietami i mężczyznami.

Obecnie pracujące pokolenia tego nie dożyją, a ich dzieci będą starcami — i to pod warunkiem, że długość życia wciąż będzie rosła.

Wyliczenia pochodzą z wydanego w ubiegłym roku przez Międzynarodowe Forum Ekonomiczne „Global Gender Gap Report”. Eksperci oparli symulację na bieżącym tempie wyrównywania dysproporcji, co oznacza, że „gender gap” można zasypać szybciej, pod warunkiem że zintensyfikujemy nasze działania. Chodzi o zaangażowanie całego społeczeństwa, w tym pracodawców. Na równość nie możemy czekać do 2143 roku, dlatego zdecydowaliśmy się na partnerstwo nad tym ważnym projektem. Nie trzeba nas przekonywać do przeciwdziałania bezzasadnym nierównościom płacowym.

Wspieranie kobiet w Banku BNP Paribas, które stanowią 60 proc. zespołu, jest dla nas naturalne i potrzebne. Bank BNP Paribas jest sygnatariuszem Karty Różnorodności — międzynarodowej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską dotyczącej zakazu dyskryminacji w miejscu pracy. Kobiety, które tworzą BNP Paribas, są zazwyczaj w komfortowej sytuacji zawodowej, ale w Polsce osób, które doświadczyły nierówności płacowych, jest mnóstwo. Od dawna wspieramy cenne inicjatywy, których celem jest m.in. pomoc kobietom w rozwinięciu ich karier czy budowaniu pewności siebie.

Podjęliśmy ten temat w jednej z naszych kampanii „Dlaczego nie ma kobiet na banknotach?”. Wspólnie z partnerami zaangażowaliśmy się również w wyjątkową inicjatywę — „Ostatni Twój Weekend”, która miała na celu zwrócenie uwagi na problem braku edukacji, a często też braku refleksji związanych z równością płci. Wykorzystaliśmy do tego celu najdłużej ukazujący się magazyn erotyczny, będący przez lata egzemplifikacją podejścia, które chcieliśmy zmienić. Wydaliśmy ostatni numer, w całości poświęcony równości płci i różnorodności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane