Zapowiada się ciekawy tydzień

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 30-04-2012, 10:55

Miniony tydzień przyniósł poprawę nastrojów na rynkach światowych, co miało związek z dobrymi raportami kwartalnymi spółek, a także gotowością ze strony Fed do wsparcia gospodarki.

Pomimo utrzymujących się obawy o kondycję gospodarki strefy euro, wspólna waluta zyskiwała na wartości.  Z kolei dolar amerykański pozostawał pod presją sprzedających, co miało związek z rozbudzonymi nadziejami na kolejną rundę luzowania polityki monetarnej. Słabsze dane z gospodarki amerykańskiej negatywnie wpływają na USD, z kolei pozytywne odczyty nie mają dużego przełożenia  na zachowanie dolara.

Ten tydzień rozpoczynamy na wysokich poziomach cenowych na EURUSD.  Zmienność może być duża mając na uwadze istotne dane makroekonomiczne, jakie poznamy w tym tygodniu.  Przede wszystkim najważniejsze publikacje  z USA będą dotyczyły indeksu Chicago PMI oraz  indeksu ISM z sektora przemysłowego, a także raportu z rynku pracy.  Analitycy oczekują stabilizacji stopy bezrobocie na poziomie 8,2% w kwietniu oraz wzrostu liczby etatów w sektorze pozarolniczym o 170tys. Jeśli chodzi o wskaźniki aktywności za kwiecień, to prognozowany jest niewielki spadek ich wartości w kwietniu.  Słabsze dane mogą przyczyniać się do słabości USD zgodnie z tendencją obserwowaną w zeszłym tygodniu. Z Europy poznamy ostateczne odczyty Indeksów PMI, a także decyzję ECB w sprawie stóp, przy czym najważniejszą będzie konferencja prasowa Mario Draghi.  Opublikowane zostaną również ostateczne dane na temat chińskiego PMI- ewentualne rozbieżności w stosunku do wstępnych odczytów mogą mieć silniejsze przełożenie na rynek.  W Australii spodziewana jest obniżka stóp procentowych o 25pb. W centrum uwagi pozostaje również scena polityczna w Europie.

Dopóki utrzymują się dość dobre nastroje na rynkach akcji, dalsze deprecjacja waluty amerykańskiej jest bardzo prawdopodobna.  Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie i może być decydujący jeśli chodzi o notowania EURUSD. Para bowiem  jest coraz bliżej istotnego oporu na poziomie 1,33 wynikającego z linii poprowadzonej po tegorocznych maksimach na wykresie dziennym.  Silnym wsparciem pozostają okolice 1,30.

EURPLN

Eurozłoty naruszył dolne ograniczenia kanału wzrostowego. W przypadku utrzymania się pozytywnych nastrojów na rynkach globalnych, kolejna próba zejścia poniżej poziomu 4,16 może przełożyć się na umocnienie złotego w rejon 4,14. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 4,1800.

EURUSD

EURUSD zbliża się sukcesywnie do górnego ograniczenia szerszego zakresu konsolidacji, które obecnie znajduje się na poziomie 1,3300. W realizacji takiego scenariusza mógłby przeszkodzić wzrost awersji do ryzyka i ewentualna korekta na rynkach akcji. Najbliższa strefa wsparcia to rejon 1,3180-1,32.

GBPUSD

Pozytywny sentyment do funta utrzymuje się, co wynika nie tylko ze słabości dolara, ale także nikłych szans na dalsze QE w Wielkiej Brytanii. To sprawia, że para w dniu dzisiejszym znajduje się już na nowych maksimach lokalnych, testując okolice 1,6300. Wsparcie wyznaczają okolice 1,62.

EURJPY

Z technicznego punktu widzenia na EURJPY ma szanse zrealizować się scenariusz zakładający spadki w średnim terminie. Silnym oporem pozostaje poziom 108,00, poniżej którego przebiega górne ograniczenia kanału spadkowego, natomiast silne wsparcie wyznaczają okolice 104,20-104,60.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, www.idmtrader.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zapowiada się ciekawy tydzień