Zapowiada się kolejna silna fala wzrostowa

Ewa Bednarz
opublikowano: 27-03-2000, 00:00

Zapowiada się kolejna silna fala wzrostowa

Mimo dobrych danych dotyczących produkcji przemysłowej za luty tydzień rozpoczął się spadkami. Najbardziej obniżyła się wartość rynkowa spółek z sektora IT, które dotychczas były motorem wzrostów najważniejszych indeksów giełdowych.

SPADKOM początkowo towarzyszyło zdecydowane zmniejszenie obrotów, które świadczyło o niechęci do pozbywania się akcji. Jednak już w środku tygodnia podaż znacznie zwiększyła się, co wskazywało na rosnącą realizację zysków po ostatnich wzrostach tej branży. Tendencja do wyprzedaży została zahamowana dopiero na ostatniej sesji tygodnia. Do łask powróciły nie tylko spółki komputerowe, ale ostatnio zapomniany przez inwestorów sektor bankowy.

ATMOSFERA niepewności utrzymywała się w ciągu pierwszych czterech sesji ostatniego tygodnia. Inwestorzy przenieśli swoje zainteresowanie z firm komputerowych na spółki o średniej kapitalizacji wchodzące w skład indeksu MIDWIG. Do wzrostu wartości tego indeksu przyczyniły się podczas wtorkowej sesji maksymalnie wysoka wycena Farmfoodu i Sokołowa. Przy drugiej ze spółek zanotowano nawet oferty kupna.

POWODEM do spekulacji tymi papierami, utrzymującymi się przez kilka sesji, był zbliżający się termin decyzji w sprawie połączenia obu spółek. W środę popyt skoncentrował się na papierach Sokołowa, które tego dnia, po kolejnym maksymalnym wzroście, notowane były nawet z redukcją kupna. Na fali wzrostu zainteresowania spółkami mięsnymi wzrosła również wycena rynkowa Jarosławia, który ma zostać włączony do sokołowskiej grupy.

NAJWAŻNIEJSZYM wydarzeniem tygodnia był bardzo udany debiut podczas czwartkowej sesji akcji MPEC Wrocław. Pierwsze notowanie przyniosło akcjonariuszom, którzy kupowali papiery podczas publicznej oferty, 78 proc. zysku. O maksymalny przedział akcje wrocławskiej firmy zdrożały również na piątkowej sesji. Zainteresowaniu firmą przysłużyły się przede wszystkim jej plany internetowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Zapowiada się kolejna silna fala wzrostowa