Czytasz dzięki

Zapowiedzi wzrostu produkcji ropy naftowej w Libii

Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.
opublikowano: 23-09-2020, 09:07

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem przewagi strony podażowej. W pewnej mierze odpowiada za to siła amerykańskiego dolara, ale nie tylko – na rynku ropy naftowej mamy do czynienia z coraz słabszymi fundamentami.

Dzisiaj rano przecenę ropy naftowej napędzają informacje o nieoczekiwanym wzroście zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 691 tys. baryłek, podczas gdy spodziewano się ich spadku o ponad 2 miliony baryłek. Dzisiaj swój raport, bazujący na większej ilości danych, poda Departament Energii USA o godzinie 16:30 polskiego czasu. 

Drugim czynnikiem negatywnie wpływającym obecnie na ceny ropy naftowej są zapowiedzi wzrostu produkcji tego surowca w Libii. Tamtejsza National Oil Company (NOC) podała, że w przyszłym tygodniu wydobycie ropy w Libii ma wzrosnąć o 260 tysięcy baryłek. Wznowiony ma być także eksport surowca, na początku z dwóch terminali, a już w tym tygodniu do Libii zaczną napływać tankowce z zamiarem załadowania ropy. 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Komunikaty ze strony Libii są znakiem, że kraj ten w końcu jest w stanie powrócić do produkcji i eksportu ropy naftowej po dużych tegorocznych problemach. Od stycznia w Libii trwała bowiem blokada, zainicjowana przez wojska kontrolujące wschodnią część kraju. 

Wzrost produkcji i eksportu ropy naftowej w Libii jest kolejnym ciosem dla cen ropy naftowej, i tak pogrążonych ostatnio przez obawy o utrzymujący się słaby popyt w obliczu drugiej fali pandemii. Niemniej, sytuacja w Libii nie jest stabilna i inwestorzy traktują ten kraj jako nieprzewidywalny w kontekście produkcji ropy. Od czasu arabskiej wiosny w 2011 r. i upadku rządu Muammara Kaddafiego, w Libii brakuje stabilnej, centralnej władzy, a cały kraj jest pogrążony w chaosie polityczny i gospodarczym. 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Sierakowska, Analityk, Dom Maklerski BOŚ S.A.

Polecane