Zapracowanym inwestorom przyda się pomoc

Materiał Partnera
opublikowano: 26-09-2016, 00:00

Polscy inwestorzy mają dostęp do największych giełd światowych i tysięcy instrumentów, a im więcej możliwości, tym więcej dylematów inwestycyjnych. Za rozwojem i zmianami rynku nadążają już tylko aktywni inwestorzy i profesjonaliści. Popularność zyskują więc usługi doradztwa inwestycyjnego.

Warszawską GPW przez ponad dekadę rządzili inwestorzy indywidualni. Dzisiaj ich działania mają zdecydowanie mniejsze znaczenie. Rynkiem akcyjnym bezapelacyjnie zawładnęli inwestorzy instytucjonalni – fundusze inwestycyjne, zarządzający portfelami i OFE, choć ich rola jest ograniczana. Z każdym rokiem znaczenia nabiera więc praca ekspertów, którzy trzymają rękę na pulsie, doradzają, tworzą portfele nie tylko na potrzeby klientów private bankingu, ale również wszystkich zainteresowanych inwestowaniem w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne, produkty strukturyzowane a nawet ETF-y.  

Każdy może czuć się VIP-em

Usługi doradztwa inwestycyjnego mają lub wprowadzają do swojej oferty wszystkie biura maklerskie. Ich oferta jest nadzorowana przez  Komisję Nadzoru Finansowego, a dodatkowo przepisy wymagają m.in. przebadania każdego zainteresowanego doradztwem  pod kątem wiedzy, akceptowanego ryzyka i oczekiwań. Doradca musi poznać preferencje klienta, z którym będzie współpracował, jego cele, horyzont inwestycyjny i stan znajomości rynku, ponieważ każda polecana inwestycja powinna być dla niego w pełni zrozumiała. 

Takie przygotowanie pozwala doradcom na zaproponowanie najbardziej odpowiednich rozwiązań inwestycyjnych, dobór aktywów i wyważenie proporcji między nimi. 

Przykładowo DM BOŚ raz w miesiącu przedstawia swój portfel spółek, które zdaniem analityków mogą w tym czasie zachowywać się gorzej lub lepiej od indeksu WIG. Portfel dostępny jest w ramach serwisów informacyjnych dla wszystkich klientów. W innych biurach maklerskich dostępne są nawet gotowe portfele modelowe. Eksperci DM BZ WBK np. po określeniu na podstawie ankiety profilu ryzyka klienta tworzą dla niego odpowiedni portfel modelowy.  Znajdują się w nim  spółki zdywersyfikowane sektorowo, a jednym z głównych czynników doboru jest ich dobra sytuacja fundamentalna. 

Inwestycje z drogowskazem

Xelion Dom Inwestycyjny, oprócz płatnego doradztwa inwestycyjnego, ma dla zainteresowanych automatyczny model analityczny, bazujący na zegarach cyklu koniunkturalnego, eliminujący emocjonalny czynnik ludzki. W modelu analizowane są wszystkie rynki pod kątem faz cyklu koniunkturalnego. Ma być to podpowiedź gdzie 

w danej sytuacji rynkowej powinno się inwestować w aktywa o podwyższonym ryzyku. W przypadku negatywnej oceny wszystkich rynków, nawet klient o profilu agresywnym, otrzymuje rekomendację minimalizacji zaangażowania w aktywa powiązane z rynkiem akcji. Usługi są jednak płatne. Znacznie bardziej dostępny jest Drogowskaz inwestycyjny przygotowany przez DM BZ WBK, w ramach którego otrzymywanie rekomendacji i porad inwestycyjnych jest darmowe. Specjaliści domu maklerskiego – na użytek korzystających z tej usługi – przygotowują portfele modelowe dopasowywane do osobistych preferencji klienta. Użytkownicy mogą też wprowadzać do nich zmiany według własnych preferencji. Portfele są na bieżąco modyfikowane w zależności od sytuacji rynkowej, a informacje przesyłane do klientów e-mailem i sms-ami. Wystarczy aktywować taką opcję w serwisie Inwestor online. Trzeba jedynie zapłacić za sms-y, chociaż w obecnych czasach darmowe e-maile powinny wystarczyć.  

DM mBanku promuje natomiast usługi doradztwa jako standardy Private Bankingu dla wszystkich. Usługa jest również bezpłatna i aktywowana wraz z rachunkiem. Każdy  klient ma od razu dostęp do dwóch modelowych portfeli: zrównoważonego i agresywnego, ale dotyczą one tylko polskiego rynku, ponieważ mBank dopiero w drugiej dekadzie września rozszerzył swoją ofertę o rynki zagraniczne. DM BZ WBK natomiast, do swoich czterech portfeli modelowych zamieszczanych w Drogowskazie inwestycyjnym, dołożył piąty – akcji spółek zagranicznych, które mogą stanowić dobre uzupełnienie inwestycji na GPW. 

Świat w zasięgu ręki

Niskie stopy procentowe ograniczają zyski z mniej ryzykownych inwestycji oraz z lokat i kont oszczędnościowych Dobór aktywów staje się więc coraz bardziej istotny, a pomoc doradcy w wyborze nie tylko papierów, ale i rynków, nieoceniona. Analitycy prześcigają się więc w przygotowywaniu szczegółowych rekomendacji i doborze najciekawszych spółek do portfeli  tych klientów,  którzy chcą zdywersyfikować swój portfel i geograficznie i, przy okazji, walutowo. 

Biura maklerskie – DM BZ WBK również – mają też w swojej ofercie coraz szerszą paletę instrumentów notowanych w euro, dolarach, frankach szwajcarskich lub funtach, które uzupełniają ofertę papierów notowanych na rynkach zagranicznych. W ten sposób polscy inwestorzy są coraz bliżej największych giełd światowych, na których koniunktura w ostatnich latach jest znacznie bardziej sprzyjająca niż w Polsce. Mogą być nawet jeszcze bliżej, ponieważ coraz więcej biur maklerskich stawia na mobilność a ich profesjonalne aplikacje przeznaczone na smartphony ułatwiają kompleksowe zarządzanie inwestycjami. Inwestor mobile, aplikacja DM BZ WBK zawiera np. najważniejsze dla inwestorów funkcjonalności, takie jak możliwość składania zleceń giełdowych, bieżący podgląd portfela, dostęp do notowań i statystyk giełdowych w czasie rzeczywistym, dostęp do szczegółów instrumentów łącznie z wykresami i wskaźnikami analizy technicznej. Umożliwia  nawet ustawianie alertów cenowych i przegląd depesz agencyjnych. Dzięki takim rozwiązaniom świat jest nie tylko w zasięgu ręki, ale nawet w ręku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał Partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu