Zarębski: Zawirowania w TVP szkodliwe dla procesu cyfryzacji

PAP
03-07-2009, 18:37

Ekspert ds. mediów, przewodniczący rady nadzorczej spółki Polski Operator Telewizyjny Andrzej Zarębski ocenia, że  zawirowania personalne wokół zarządu Telewizji Polskiej komplikują planowanie procesu cyfryzacji polskich mediów.

"Z pewnością takie zawirowania nie służą tej instytucji, to dla niej bardzo szkodliwe, zwłaszcza, że jesteśmy w fazie bardzo ważnych uzgodnień związanych z uruchomionym już procesem cyfryzacji" - powiedział Zarębski PAP.

Jak dodał, właśnie teraz rozstrzyga się kwestia procedury wyboru operatora telekomunikacyjnego dla pierwszego multipleksu. "Zakończyła się już w zasadzie procedura rezerwacji częstotliwości dla wszystkich nadawców naziemnych, którzy mają w wersji cyfrowej w tym pierwszym multipleksie się znaleźć, w tym TVP" - tłumaczył.

"Zawirowania nie tylko personalne, ale także zawirowania wokół przyszłego sposobu finansowania TVP, bardzo komplikują planowanie tego procesu, który nie jest przecież obliczony na jeden sezon polityczny, ale ma się zakończyć zupełnie nowym kształtem sytuacji mediów w Polsce" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, chodzi o brak jasności w planowaniu strategicznym. "Przykładowo: jest wiele osób w TVP, które intensywnie myślą o uruchomieniu własnej platformy satelitarnej. Jeśli następują zmiany w kierownictwie, to nie wiadomo, co dalej z tymi planami" - wyjaśnił.

W piątek pięciu członków Rady Nadzorczej TVP, którzy nie uznali zakończenia swojej kadencji przez ministra skarbu, zdecydowali o zawieszeniu dotychczasowego p.o. prezesa TVP - Piotra Farfała i o powołaniu na funkcję p.o. prezesa Sławomira Siwka, a Marcina Bochenka na członka zarządu.

Ponadto pięciu członków rady odwołało z funkcji przewodniczącego Łukasza Moczydłowskiego (on sam uznał decyzje ministra i - jak powiedział PAP - dla niego rada nadzorcza już nie istnieje, a on sam jest osobą prywatną). Na nowego przewodniczącego wybrano Rafała Potrzeszcza. Nowym wiceprzewodniczącym rady (w miejsce odwołanego Ireneusza Fryszkowskiego) miałby zostać Bogusław Szwedo.

Zdaniem pięciu członków RN TVP ich uchwały są skuteczne i mają moc prawną, z czym zgadza się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Innego zdania jest Ministerstwo Skarbu, Piotr Farfał i czterech członków rady nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Zarębski: Zawirowania w TVP szkodliwe dla procesu cyfryzacji