Zarząd ATM uspokaja rynek

KL
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Brak emisji mPay zaszkodził wynikowi netto ATM. Ale nie tak bardzo, jak można się było spodziewać.

Brak emisji mPay zaszkodził wynikowi netto ATM. Ale nie tak bardzo, jak można się było spodziewać.

Wyniki finansowe ATM z ubiegłego roku od pewnego czasu niepokoiły inwestorów. Chodziło o to, jak wpłynie na nie rezygnacja z upublicznienia spółki zależnej ATM — mPay. Zarząd słał uspokajające komunikaty o zdrowych fundamentach firmy i zdecydował się w końcu na podanie szacunkowych wyników.

— Ostateczne podamy 25 lutego. Wtedy też opublikujemy nową strategię — mówi Magdalena Domisiewicz z ATM.

Według wstępnych danych, skonsolidowane przychody ze sprzedaży ATM wyniosły 260,655 mln zł (w prognozie — 257,7 mln zł). Zysk ze sprzedaży sięgnął 22,62 mln zł (23,7 mln zł), a zysk netto tylko 20,02 mln zł.

„Szacunkowy zysk netto jest o 17 proc. wyższy od prognozy na 2007 r., zawartej w prospekcie emisyjnym, pomniejszonej o zysk ze sprzedaży akcji mPay” — wyjaśnia zarząd w komunikacie.

Prognoza zysku netto, podawana w opublikowanym w czerwcu 2007 r. prospekcie, wynosiła 33,3 mln zł. Jednak już w grudniu ATM ostrzegł, że nie zrealizuje części zysków w związku z przeniesieniem na 2008 r. oferty publicznej mPay. Sprzedaż akcji miała przynieść spółce matce 20 mln zł brutto i 16,2 mln zł netto.

MPay zajmuje się systemami płatności mobilnych i współpracuje z Polkomtelem. ATM zrezygnował z oferty publicznej, kiedy wszyscy najwięksi operatorzy komórkowi poinformowali, że chcą pracować wspólnie nad standardami płatności mobilnych (i nie wiadomo, czy wezmą pod uwagę rozwiązania mPay).

Zarząd spółki podkreśla, że opóźnienie debiutu jest chwilowe, a fundamentalnie ATM ma się dobrze. Zrealizowano większość celów emisyjnych, a spółka przymierza się do dużego projektu — budowy Centrum Innowacji ATM.

Podane przez ATM wyniki spodobały się inwestorom. Na początku sesji, mimo złych nastrojów, kurs spółki rósł o kilka procent i za akcję płacono nawet 6,16 zł. Dzień spółka zamknęła jednak ceną 6,0 zł po wzroście o 0,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane