Zarząd KGHM mięknie w kwestii płac

GRA
opublikowano: 24-04-2009, 00:00

Znów gorąco na linii zarząd—związki. Pierwszy proponuje po 2 tys. zł premii dla każdego. Drudzy żądają dwa i pół razy tyle.

Znów gorąco na linii zarząd—związki. Pierwszy proponuje po 2 tys. zł premii dla każdego. Drudzy żądają dwa i pół razy tyle.

Wrócił temat wynagrodzeń w KGHM. Wczoraj zarząd, który do tej pory sprzeciwiał się podwyżkom, spotkał się w tej sprawie ze wszystkimi związkami zawodowymi (choć nie jednocześnie). Przedstawił konkretne propozycje.

"Zarząd zaproponował wypłatę jednorazowej premii w wysokości 2 tys. zł oraz zwiększenie wpłat na pracowniczy program emerytalny z 3 do 5 proc. [tego żądały związki — red.]. Zadeklarował jednocześnie, że rozważy wprowadzenie dodatkowego pakietu medycznego" — podało biuro prasowe KGHM.

W uzasadnieniu dodało, że propozycje są możliwe dzięki lepszym od zakładanych wynikom w I kwartale i obniżeniu kosztów produkcji.

W związkach nie widać jednak entuzjazmu.

— Uważamy, że dobre wyniki z I kwartału nie uzasadniają pesymizmu zarządu w kwestii całorocznych prognoz. Dlatego propozycja 2 tys. zł premii jest dla nas nie do przyjęcia. Żądamy 5 tys. zł. Wtedy będziemy mogli zobowiązać się do rezygnacji z wszelkich dodatkowych roszczeń do końca tego roku — mówi Józef Czyczerski, przewodniczący miedziowej Solidarności.

Związkowcy nie chcą długo czekać na odpowiedź. Uzgodnili z zarządem, że do ponownego spotkania dojdzie 28 kwietnia. Co będzie, jeśli władze spółki odmówią wyższych premii?

— Następnego dnia, czyli 29 kwietnia, powołamy międzyzakładowy komitet protestacyjny — ostrzega Józef Czyczerski.

KGHM jako spółka zatrudnia na etatach ponad 18 tys. osób. 2 tys. zł premii oznacza dodatkowy wydatek 37 mln zł, a premia w wysokości 5 tys. zł to koszt 92,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu