Zarząd Mazowsza: Priorytetem nowe lotnisko, autostrada A2 i szybka kolej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-02-2006, 17:47

Budowa autostrady A2, wybór miejsca dla nowego lotniska i budowa szybkiej kolei Warszawa - Wrocław/Poznań to najważniejsze priorytety na najbliższe lata dla Mazowsza - poinformował na konferencji Tomasz Sieradz z zarządu województwa.

Budowa autostrady A2, wybór miejsca dla nowego lotniska i budowa szybkiej kolei Warszawa - Wrocław/Poznań to najważniejsze priorytety na najbliższe lata dla Mazowsza - poinformował na konferencji Tomasz Sieradz z zarządu województwa.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się debata "Rozwój infrastruktury transportowej w Warszawie i na Mazowszu".

Jak powiedział Sieradz, nowe centralne lotnisko dla Polski powinno być zlokalizowane na osi Warszawa - Łódź, w odległości 30-40 km od granic Warszawy. Powinno być  połączone magistralą drogową i kolejową z Łodzią i Warszawą.

Jak dowiedziała się PAP w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, ostatni budowany odcinek autostrady A2, biegnącej od Świecka na zachodniej granicy do Terespola na granicy wschodniej, ma być oddany do użytku w roku 2013.

Sieradz powiedział w poniedziałek, że przez woj.  mazowieckie przebiegają korytarze transeuropejskie i ponadregionalne. Ich uzupełnieniem mają być trzy obwodnice: wielka obwodnica Mazowsza w paśmie ośrodków subregionalnych (w tym Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Siedlce, Radom), duża obwodnica Warszawy oparta na drogach krajowych nr 50 i 62 oraz najbliższy miastu zewnętrzny pierścień Warszawy.

Prezes PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) Krzysztof Celiński wyjaśnił, że jedną z najważniejszych inwestycji na Mazowszu, które są wykonywane lub rozpoczynają się w tym roku, to modernizacja połączenia z Warszawy do Łodzi i skrócenie czasu podróży z dwóch do jednej godziny. "Przewidujemy, że wydamy na ten cel 228 mln euro" - powiedział.

Kolejne inwestycje to modernizacja linii Warszawa - Radom - Kielce, linii E-20 na odcinku Siedlce - Terespol, linii Warszawa - Działdowo - Gdynia, poinformował Celiński.

Jak poinformowali w listopadzie ub.r. przedstawiciele PKP PLK, pociągi na linii szybkiej kolei Warszawa - Wrocław/Poznań mają osiągać prędkość do 300 km na godzinę. Jest to zadanie, którego realizacja powinna trwać 8-10 lat.

Budowa linii dużych prędkości ma być podstawą systemu łączącego największe aglomeracje w Polsce. Podróż uległaby przyspieszeniu, np. z Warszawy do Poznania do jednej godziny 40 minut (obecnie ok. 3 godzin), wstępne szacunki kosztu tego przedsięwzięcia opiewają na ponad 5,7 mld euro - poinformowali wówczas przedstawiciele PKP PLK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane