Zarząd PKN Orlen zaprasza związki na rozmowy o restrukturyzacji koncernu

Polska Agencja Prasowa SA
15-05-2005, 20:58

PKN Orlen zaprosił przedstawicieli związków zawodowych na spotkanie, które ma się odbyć 18 maja; zarząd zaproponował rozmowy o wszystkich sprawach dotyczących procesu restrukturyzacji koncernu - poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

PKN Orlen zaprosił przedstawicieli związków zawodowych na spotkanie, które ma się odbyć 18 maja; zarząd zaproponował rozmowy o wszystkich sprawach dotyczących procesu restrukturyzacji koncernu - poinformował w komunikacie przesłanym PAP rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

"Zarząd podkreśla, iż proces restrukturyzacji jest w spółce nieunikniony i konieczny dla odwrócenia negatywnego trendu w sprzedaży detalicznej. Jednocześnie zarząd od początku deklaruje, że proces ten musi zostać dokonany w sposób zgodny z prawem, transparentny i we współpracy z partnerem społecznym" - podano w stanowisku PKN Orlen.

W komunikacie podkreślono, iż podczas ostatniego spotkania, dotyczącego restrukturyzacji regionalnych jednostek PKN Orlen, które odbyło się pod koniec ubiegłego tygodnia w Ministerstwie Skarbu z udziałem m.in. związków zawodowych, a także wiceministra Krzysztofa Żyndula, zarząd płockiego koncernu kolejny raz potwierdził gotowość do rozmów z partnerem społecznym.  

"W czasie spotkania konsekwentnie prezentowaliśmy pogląd, że wszelkie sprawy związane z zarządzaniem spółką, a więc i z procesem restrukturyzacji struktur regionalnych, podlegają kompetencjom zarządu, zaś sprawy dotyczące sposobu przeprowadzenia restrukturyzacji, działań osłonowych dla pracowników, których dotyczyć będzie ten proces, winny być ustalone w trybie negocjacji pomiędzy zarządem spółki a partnerem społecznym" - powiedział cytowany w stanowisku PKN Orlen wiceprezes ds. zarządzania kadrami Andrzej Macenowicz.

Przeciwko planom restrukturyzacji i likwidacji obecnych 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO) PKN Orlen od 11 kwietnia we wszystkich oddziałach terenowych spółki na terenie kraju trwa akcja protestacyjna polegająca na oflagowaniu budynków zakładowych.

Jej organizatorem jest Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych (KMKPZZ), który tworzą: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa "Solidarność 80" PKN Orlen.

"Od dawna jesteśmy gotowi do merytorycznych rozmów z zarządem na temat restrukturyzacji. Niestety dotychczasowe spotkania nie przyniosły spodziewanych przez nas efektów. Zobaczymy, co przyniesie kolejne" - powiedział w niedzielę PAP jeden z członków KMKPZZ.

Według przygotowanego przez zarząd PKN Orlen projektu restrukturyzacji, istniejące obecnie struktury regionalne mają zostać zamienione na trzy regiony handlu detalicznego w Łodzi, Katowicach i Poznaniu oraz pięć regionów handlu hurtowego, zlikwidowanych ma zostać 327 regionalnych stanowisk pracy, w większości kierowniczych. Dla zwalnianych pracowników z regionów spółki w ramach programu restrukturyzacji przygotowano pakiety osłonowe.

Protestujący przeciwko takiej formie restrukturyzacji związkowcy PKN Orlen, obawiają się, iż pracę w regionach może stracić około 500 osób. Ich zdaniem, proponowane przez zarząd zmiany nie mają uzasadnienia biznesowego, nie przekładają się na realizowany plan rozwoju sprzedaży paliw, nie mają też żadnego wpływu na zwiększenie przez spółkę udziału w krajowym rynku tego sektora.

PKN Orlen posiada 12 RJO, które utworzono w lipcu 2000 roku. W ich skład weszły wtedy m.in. Regionalne Biura Handlu Detalicznego i Regionalne Biura Handlu Hurtowego i Logistyki. Jednocześnie zlikwidowano wówczas 17 istniejących wcześniej oddziałów krajowych spółki. RJO posiadają status samodzielnych pracodawców.

PKN Orlen przeznaczył 70 mln zł na zaplanowaną na lata 2005-2006 restrukturyzację spółki, w tym na restrukturyzację struktur regionalnych, która zgodnie z harmonogramem ma się rozpocząć 1 lipca; przekształcenia służb terenowych przynieść mają rocznie 26,9 mln zł oszczędności. W 2004 roku na działalność struktur regionalnych wydano 122,4 mln zł.

W 2003 roku własny plan restrukturyzacji struktur regionalnych PKN Orlen przygotował ówczesny zarząd spółki kierowany przez Zbigniewa Wróbla. Przeciwko projektowi zaprotestowała wtedy część zakładowych związków zawodowych, w tym "Solidarność". Ostatecznie do restrukturyzacji nie doszło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Zarząd PKN Orlen zaprasza związki na rozmowy o restrukturyzacji koncernu