Zarząd Puław lobbuje za wydzieleniem Melaminy

Anna Bytniewska
opublikowano: 23-07-2003, 00:00

W Nafcie Polskiej rozstrzyga się sprawa ewentualnego wydzielenia z majątku ZA Puławy spółki Melamina Polska. Ułatwiłoby to puławskiej spółce zdobycie kredytów na dokończenie budowy instalacji Melamina III oraz pozwoliłoby na podreperowanie bilansu.

Nafta Polska (NP), odpowiedzialna za restrukturyzację sektora chemicznego, nie wie co zrobić z produkcją melaminy Zakładów Azotowych Puławy (ZAP), choć prace nad jej projektem trwają już ponad rok.

W grę wchodzą dwie koncepcje. Pierwsza zakłada, że produkcja melaminy, stosowanej w przemysłach meblarskim, farb i lakierów, zostanie wydzielona z majątku produkcyjnego firmy i przekształcona w spółkę, a następnie sprywatyzowana. Druga zakłada przyłączenie produkcji nawozowej do mającego powstać holdingu nawozowego.

— Obie opcje wciąż są aktualne. Trwają analizy, dotyczące tego, który z tych wariantów będzie korzystniejszy — twierdzi Wojciech Konarski, dyrektor biura strategii i restrukturyzacji NP.

Nieoficjalnie wiadomo, że zarząd ZAP wolałby, aby NP przychyliła się do pomysłu utworzenia spółki Melamina Polska. Dlaczego? Spółce nie udało się jeszcze uzyskać finansowania na dokończenie budowy trzeciej instalacji. Chodzi o 250 mln zł. Łącznie z instalacją do odzysku melaminy i modernizacją Melaminy I byłoby to łącznie 350 mln zł. Budowa wytwórni utrwaliłaby trzecią pozycję ZA Puławy na rynku europejskim.

Tymczasem banki niechętnie chcą kredytować inwestycje w sektorze chemicznym. Jednym z powodów jest obecne zadłużenie sektora, które pod koniec 2002 r. wyniosło 963 mln zł.

— Stworzenie nowego podmiotu, na którym nie ciążyłyby żadne zobowiązania, zachęciłoby banki do wsparcia inwestycji — mówi chcący zachować anonimowość przedstawiciel ZA Puławy.

Są także inne korzyści, które — zdaniem firmy — przyniosłoby utworzenie spółki Melamina Polska.

— Wpłynęłoby to także na poprawę wyniku netto Azotów ze względu na wysokie odpisy amortyzacyjne i koszty finansowe. Melamina Polska przejęłaby także zadłużenie związane z inwestycjami Melamina II (220 mln zł) i Melamina III (50 mln zł). Jest o co walczyć, biorąc pod uwagę, że roczne koszty obsługi tego zadłużenia to łącznie z odsetkami 60 mln zł — dodaje nasz rozmówca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarząd Puław lobbuje za wydzieleniem Melaminy