Zarządy firm zostają bez zmian

Anna Bytniewska
23-05-2005, 00:00

Skarb państwa i Nafta Polska nie zdecydowały się na zmiany zarządów Tarnowa i Kędzierzyna. Powód? Moment nie ten.

Zakłady azotowe Kędzierzyn i Tarnów będą zarządzane przez te same osoby, które kierowały nimi dotychczas. Stanowiska w dwóch konkursach obronili Jerzy Majchrzak, prezes Kędzierzyna, oraz Ryszard Ścigała, szef Tarnowa.

Właściciel spółek, skarb państwa, oraz sprawująca nad nimi nadzór Nafta Polska (NP) nie zdecydowali się na przeprowadzenie zmian. Powód jest prosty. Czeka je niebawem prywatyzacja, a to nie jest dobry moment na kadrowe zmiany. Tym bardziej że proces ten się opóźnia.

— Zarząd w kolejnej kadencji będzie musiał poradzić sobie z przyszłością firmy — czy to pod skrzydłami inwestora, czy być może w jakimś innym kształcie. Osoby, które startowały na stanowiska w zarządzie, były pytane m.in., jakie byłyby ich działania w sytuacji, w której nie pojawiłby się inwestor — mówi Katarzyna Ranc-Dobrzańska, przewodnicząca rady nadzorczej Tarnowa.

Takie pytanie jest uzasadnione. Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Nafty Polskiej i ministerstwa skarbu, akcje Tarnowa, Kędzierzyna, Sarzyny i Zachemu nie zostały jeszcze wniesione do NP. Uniemożliwia to uruchomienie procesu prywatyzacji spółek. Tymczasem do obu mają zostać wprowadzeni inwestorzy branżowi.

Ustaliliśmy jednak, że NP dysponuje już wyceną ich akcji.

— Zarząd Nafty Polskiej powinien przygotować projekt uchwały, dotyczącej wniesienia do niej akcji chemicznych firm aportem i przedstawić go radzie nadzorczej, a następnie walnemu. Jeszcze tego nie zrobił, ponieważ nie ma opinii biegłego rewidenta na temat wyceny aportów — twierdzi Krzysztof Żyndul, wiceminister skarbu.

Przedstawiciele NP spodziewają się, że rewident zakończy prace najpóźniej pod końca maja.

Zakłady Azotowe Tarnów to jeden z dwóch producentów kaprolaktamu w Polsce. Spółka wytwarza też nawozy azotowe. Z kolei Kędzierzyn to jedyny w kraju producent alkoholi OXO, obecny też na rynku nawozów azotowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Zarządy firm zostają bez zmian