Zarządy Kompanii Węglowej i Ciechu deklarują ścisłą współpracę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 17:32

Z punktu widzenia realizacji przedstawionej inwestorom giełdowym strategii Ciechu, Kompania Węglowa jest dla spółki znakomitym inwestorem - ocenił w czwartek prezes Ciechu, Ludwik Klinkosz, deklarując współpracę z Kompanią, która otrzymała niedawno od Skarbu Państwa 36,68 proc. jego akcji. KW deklaruje, że nie zamierza sprzedać walorów.

Z punktu widzenia realizacji przedstawionej inwestorom giełdowym strategii Ciechu, Kompania Węglowa jest dla spółki znakomitym inwestorem - ocenił w czwartek prezes Ciechu, Ludwik Klinkosz, deklarując współpracę z Kompanią, która otrzymała niedawno od Skarbu Państwa 36,68 proc. jego akcji. KW deklaruje, że nie zamierza sprzedać walorów.

    W czwartek w Katowicach spotkali się prezesi obu firm. Spotkanie ma być początkiem ścisłej współpracy. Ciech, który co roku kupuje od KW prawie 1 mln ton węgla, zainteresowany jest m.in. odsalaniem słonych kopalnianych wód; deklaruje też możliwość sprzedaży węgla z Kompanii na tych zagranicznych rynkach, gdzie nie działa Węglokoks. KW liczy natomiast, że dzięki Ciechowi zaoszczędzi na kupowanych chemikaliach.

    Dwa tygodnie temu, w ramach rządowego dokapitalizowania Kompania otrzymała wyceniane na prawie 284 mln zł akcje Ciechu, łącznie 10.270.800 sztuk. Według czwartkowego kursu giełdowego (31,50 zł za akcję), pakiet ten jest wart ponad 323,5 mln zł. Według prezesów obu firm, wzrost wartości akcji może świadczyć, że inwestorzy dobrze przyjęli dokapitalizowanie KW akcjami Ciechu. 

    Kompania zapewnia, że nie zamierza sprzedawać otrzymanych akcji, nie tylko dlatego, że obowiązuje ją 30-miesięczna karencja i konieczność uzyskania zgody Skarbu Państwa, ale głównie z powodu potencjalnych korzyści, jakie - według prezesa KW Maksymiliana Klanka - przynieść ma współpraca obu firm.

    Klank zapewnił, że Kompania jest dziś w zupełnie innej sytuacji niż blisko dwa lata temu, kiedy sprzedawała uzyskane dzięki rządowemu dokapitalizowaniu akcje TP SA. Według prezesa, obecnie żaden scenariusz nie przewiduje takiego pogorszenia sytuacji finansowej firmy, aby trzeba było ratować się sprzedażą posiadanych walorów; mają one posłużyć do budowy kapitałów KW. Zadowolony z tego jest zarząd Ciechu.

    "Na tym etapie Ciechowi nie jest potrzebny inwestor branżowy. Mamy strategię, która gwarantuje rozwój i wzrost wartości firmy w okresie najbliższych trzech lat. Kompania jest dla nas znakomitym inwestorem finansowym, bo z jednej strony gwarantuje stabilność i zdolność Ciechu do realizacji strategii, z drugiej może być dla nas poważnym partnerem biznesowym. Dlatego to znakomite rozwiązanie" - ocenił prezes Ciechu, Ludwik Klinkosz.

    Przypomniał, że dzięki debiutowi giełdowemu na początku tego roku spółka pozyskała wystarczające środki na realizację strategii, zakładającej m.in. zakup innych firm chemicznych. Obecnie firma jest w trakcie negocjacji dotyczących zakupu dwóch spółek sodowych w Rumunii; być może finalizacja rozmów nastąpi jeszcze w tym roku.

    Klinkosz przypomniał również, że Ciech znajduje się na krótkiej liście w ogłoszonych przez Naftę Polską przetargach na sprzedaż Zakładów Chemicznych Zachem w Bydgoszczy oraz Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna. Rozstrzygnięcie przetargów ma nastąpić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Spółka analizuje też projekty biznesowe na Ukrainie.

    Prezes Ciechu zapewnił, że jego firma zrealizuje prognozowany na ten rok zysk netto rzędu co najmniej 104 mln zł (wobec 80 mln zł w ubiegłym roku), przy porównywalnych z ubiegłorocznymi przychodach w wysokości ok. 2,2 mld zł.

    Natomiast zysk Kompanii Węglowej - jak powiedział prezes Klank - może być w tym roku nawet wyższy niż podane w skorygowanej prognozie 300 mln zł. Klank przypomniał, że zobowiązania firmy przekraczają 4 mld zł, jednak jej sytuację finansową określił jako stabilną. Dzięki dokapitalizowaniu KW jest w stanie spłacać stare długi, odziedziczone po dawnych spółkach węglowych, głównie wobec ZUS oraz gmin górniczych.

    Kompania Węglowa to największy górniczy koncern w Europie. Skupia 17 kopalń, zatrudniających ok. 71 tys. osób. W ubiegłym roku spółka sprzedała 53,8 mln ton węgla, tj. blisko 55 proc. krajowej produkcji. Roczne przychody firmy to blisko 8 mld zł, a ubiegłoroczny zysk netto wyniósł ok. 450 mln zł.

    Ciech jest wiodącym producentem tzw. chemikaliów bazowych w Europie Środkowo-Wschodniej; trzon jego grupy chemicznej stanowią spółki produkcyjne. Firmy Ciechu wytwarzają m.in. sodę, nawozy, benzen i etylobenzen oraz sól.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane