Zarządy kopalń otrzymały zaufanie i azymut na rynek

Maria Trepińska
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

Szukanie możliwości poprawy wyników, wsparcie dla zarządów, przymiarki do prywatyzacji — to cele Krzysztofa Tchórzewskiego.

Pierwsze deklaracje nowego wiceministra gospodarki

Szukanie możliwości poprawy wyników, wsparcie dla zarządów, przymiarki do prywatyzacji — to cele Krzysztofa Tchórzewskiego.

Krzysztof Tchórzewski, wiceminister gospodarki, który od prawie dwóch tygodni odpowiada za górnictwo węgla kamiennego, ostro wziął się za rozwiązywanie problemów branży. Związkowcy liczyli, że szybko uda się go spacyfikować i postawić pod ścianą. Od kilku dni na Śląsku były rozpowszechniane informacje, że rozpocznie urzędowanie od wymiany zarządów spółek węglowych powołanych przez Pawła Poncyljusza, swojego poprzednika, z którym walczyli związkowi działacze.

— Obecne zarządy mają mój kredyt zaufania, a potem zobaczymy. Najważniejsze są wyniki, szukanie możliwości obniżki kosztów, ustabilizowanie pozycji kopalni — kwituje Krzysztof Tchórzewski.

Czas ucieka

Wiceminister spotkał się już z szefami wszystkich spółek węglowych. Zna problemy, z jakimi się borykają. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się Kompania Węglowa (KW), która skupia 17 kopalni. Na początku roku rozpoczęła spłatę odroczonych zobowiązań wobec ZUS, a w lutym kredytu bankowego zaciągniętego pod zastaw akcji giełdowego Ciechu. Ma techniczne kłopoty z wydobyciem węgla. Nadal czeka na obiecane dokapitalizowanie, chodzi o blisko 400 mln zł. W lutym resort skarbu deklarował przekazanie koncernowi 150 mln zł w gotówce z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorstw (FRP) oraz akcji KGHM (do 1,5 proc.), ZA Puławy (do 9,9 proc.), Ruchu (9,9 proc.) oraz Kopeksu (do 5 proc.). Po raz kolejny skończyło się na zapowiedziach.

— Prowadzimy rozmowy z ministerstwem skarbu, ale trudno dzisiaj przesądzić, kiedy KW otrzyma obiecane dokapitalizowanie — mówi Krzysztof Tchórzewski.

Tymczasem dla branży zbliża się najtrudniejszy okres — sezonowe wiosenno-letnie załamanie sprzedaży węgla.

Ważne decyzje

Wkrótce powinny też zapaść ostateczne decyzje w sprawie prywatyzacji.

— Będę przekonywał do prywatyzacji poprzez giełdę, aby spółki mogły zdobyć kapitał na inwestycje — twierdzi wiceminister Tchórzewski.

Na giełdę mogą trafić mniejszościowe pakiety. Wstępnie zakłada się upublicznienie Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Do rozstrzygnięcia z resortem skarbu pozostaje jeszcze kwestia, czy JSW zostanie wcześniej dokapitalizowana akcjami koksowni Zabrze i Wałbrzych, aby na giełdzie była notowana grupa węglowo-koksowa, utworzona na bazie JSW.

Strategia branży na lata 2007-15, w tym m.in. kwestie prywatyzacji spółek węglowych, będzie omawiana 5 kwietnia na posiedzeniu zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa górników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu